SLOVENSKÉ DOTYKY
 

PRVÝ FESTIVAL NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN

Čo Slovensko pripravilo

Slovensko ako multikultúrnu krajinu predstavil od 27. do 29. augusta prvý ročník Festivalu národnostných menšín v Tornali v okrese Revúca.

Festival ponúkol v miestnom amfiteátri počas 28. a 29. augusta vystúpenia tridsiatich piatich súborov, v ktorých svoju kultúru predstavilo osemsto účinkujúcich. Organizátori pozvali do Tornale zástupcov všetkých dvanástich oficiálne uznaných národnostných menšín žijúcich na Slovensku - bulharskej, českej, chorvátskej, maďarskej, moravskej, nemeckej, poľskej, rómskej, rusínskej, ruskej, ukrajinskej a židovskej. Svoju kultúru však pre organizačné problémy nepredstavili Rusi, no namiesto nich vystúpil grécky súbor.

Kultúrnemu víkendovému programu festivalu v Tornali predchádzala konferencia šamorínskeho Fóra, inštitútu pre výskum menšín. Ako povedal predseda Fóra László Öllös, hlavným bodom programu bolo založenie slovenskej pobočky Európskeho úradu pre menej používané jazyky (European Bureau for Less- Used Languages). Na konferencii okrem iných vystúpil aj vicepremiér Pál Csáky či predseda parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy.

Po odbornom úvode 1. Festivalu národnostných menšín na Slovensku v Šamoríne sa program presunul do amfiteátra mesta Tornaľa. Večernému galaprogramu prvého dňa predchádzal rad akcií, ktoré dopoludnia otvoril jarmok historických a ľudových remesiel, pivný festival, ale aj súťaž vo varení guláša. Vyhodnotili aj celoslovenskú súťaž žiakov na tému "Poznáte korene svojich predkov?".

Festival, ktorý nemá na Slovensku obdobu, slávnostne otvorili vystúpenia detských a mládežníckych súborov. Až do podvečerných hodín medzi inými svoje umenie na pódiu amfiteátra ponúkli súbory - moravský Nitranček, rómsky Rómka, predstavil sa aj poľský súbor Melódia, chorvátska skupina Grbarčieta, či rusínsky Šariš a grécka kapela Lycea Gřekyň. Rôznorodé podoby tradičných piesní a tancov priniesli návštevníkom Tornale aj druhý, záverečný deň festivalu. Okrem iných vystúpil aj hosť z Českej republiky Vladimír Merta v rámci galaprogramu, ktorý odštartoval SĽUK. Keďže bol prvý ročník festivalu venovaný maďarskej národnostnej menšine, tak aj oba večerné galaprogramy boli venované najmä jej kultúre. Medzi jej vyslancov patrili skupiny Setback a Princess. Okrem iných však vystúpili i Ženský zbor českého spolku, nemecký dychový súbor Rakovčanka, židovský Pressburger Klezmer Band, no aj Diabolské husle Jána Berkyho - Mrenicu.

Festival pripravila Agentúra Music Art v spolupráci s Mestom Tornaľa, spoločnosťou Cultus, Bratislavským samosprávnym krajom a Sekciou menšinových kultúr Ministerstva kultúry SR. Finančne ho podporilo slovenské ministerstvo kultúry.

(sm)


Zpět na obsah