SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SLOVENSKÍ FUTBALISTI VO VIKTORKE

Cez Ružomberok na Žižkov

Už viac než rok sú oporami jedného z popredných českých futbalových klubov Viktorie Žižkov traja slovenskí futbalisti. Ich cesty za futbalovou loptou mali a majú veľa spoločného. Pri pohľade na hraciu plochu v priebehu futbalového zápasu by ste ich však málokedy mohli vidieť tesne vedľa seba. Každý z nich má totiž v mužstve úplne iné úlohy.

Maroš Klimpl je s číslom sedem na chrbte červenobieleho pruhovaného dresu Viktorie pilierom obrany, Mariána Dirnbacha nájdete podľa čísla dvadsať jedna najčastejšie na ľavej strane stredového radu, kde s pre neho typickým nasadením odoberá loptu súperovi a zakladá útoky svojho mužstva. Aby útok skončil tak, ako skončiť má, teda gólom v sieti súpera, to je predovšetkým úloha koncového hráča s číslom deväť, ktorým je Tomáš Oravec. Jeho 186 centimerov vysoká urastená postava z neho robí typ útočníka schopného preraziť obranu súpera a tvárou v tvár brankárovi poslať loptu za jeho chrbát alebo sa presadiť vo vzdušnom súboji a skórovať hlavou.

Najstarším z tejto trojice futbalových mušketierov je Marián Dirnbach. Narodil sa 13. septembra 1979 v Novom Meste nad Váhom, kde začínal s futbalom v miestnom FK Považan. Prvým trénerom mu bol otec, ďalším, na ktorého rád spomína, pán Šustek. V pätnástich rokoch odišiel do Nitry a cez mladší a starší dorast sa prepracoval do družstva mužov. Do Nitry sa vrátil po vojenčine v Trenčíne. Pol roka hral v Ružomberku, keď prišla ponuka na prestup do Prahy. To bolo v čase, kedy už Tomáš i Maroš odohrali v roku 2002 jarnú časť futbalovej sezóny vo Viktorii Žižkov, do ktorej prestúpili vo februári 2002 tiež z Ružomberka. V jeho drese sa tak vlastne všetci traja nezišli naraz, Mariánovi však svojím spôsobom ukázali cestu do pražského klubu.

Tomáš Oravec sa narodil 3. júla 1980. Pochádza z obce Haniska pri Košiciach. Prvým športom, ktorému sa súťažne venoval, bola ľahká atletika. Aj v nej by určite vďaka svojim telesným dispozíciam mnoho dokázal. V trinástich rokoch však zvíťazil uňho ako u mnohých iných chlapcov futbal. Tomáš si obliekol dres 1. FC Košice a potom aj dres SCP Ružomberok. Na Slovensku sa stal najlepším strelcom ligovej súťaže a jeho strelecké schopnosti ho priviedli najprv do reprezentačného mužstva do 21 rokov a potom aj do A mužstva slovenskej reprezentácie.

Len jeden deň po narodení Tomáša stáli "futbalové sudičky" pri kolíske ďalšieho slovenského reprezentanta. 4. júla 1980 sa narodil Maroš Klimpl. Jeho futbalová púť viedla z jeho rodiska v Dolnom Kubíne cez Banskú Bystricu a Ružomberok tiež na pražský štadión pod žižkovskou televíznuu vežou. Svetlovlasý futbalista bol za svoju dôslednosť a spoľahlivosť v obrannej činnosti už v čase svojho pôsobenia v slovenskej lige vyhlásený za najlepšieho obrancu súťaže a rovnako ako Tomáš Oravec sa presadil postupne do reprezentačnej ""dvadsaťjednotky" aj do reprezentačného "Ačka".

Úspešná sezóna

Všetci traja spoločne môžu zaspomínať aj na niektorých trénerov, ktorí najviac ovplyvnili ich futbalovú kariéru, napríklad na asistenta slovenskej reprezentácie do 18 rokov Greguša alebo na trénera Rusnáka v Ružomberku.

Na Žižkove, kde sa cesty trojice slovenských futbalistov znovu preťali, majú za sebou úspešnú sezónu, v ktorej si ich tím opäť vybojoval účasť v druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaži Pohára UEFA. Každý z hráčov si z dlhého radu vyhraných, nerozhodných a prehraných zápasov v pamäti uchováva samozrejme radšej spomienky na dôležité víťazstvá svojho mužstva, ale i na stretnutia, v ktorých sa jemu osobne podarili mimoriadne výkony. Pre Tomáša Oravca ním bolo jarné pražské derby so Spartou, v ktorom sa mu podarilo dať majstrovi českej ligy dva góly a nebol ďaleko od hattricku. Za "Viktorku" doteraz nastrieľal desiatku gólov a rád by ich počet pravidelne rozmnožoval aj v tejto sezóne. Marián Dirnbach zasa rád spomína na derby s ďalším pražským klubom Bohemians. Nielen preto, že sa mu proti tomuto mužstvu podarilo vsietiť doteraz jediné dva góly v českej lige. Za Bohemians hral Mariánov dobrý kamarát Karol Kisel, s ktorým sa pred derby zápasom športovo, ako sa vraví "hecovali". Zápas Viktorie s Bomenians však nateraz z prvoligového programu zmizli. Vršovickí "Klokani" zostúpili do druhej ligy a Kisel, aby zostal vo vrcholovom futbale, odišiel z Bohemians do Liberca. Pre Maroša Klimpla ako obrancu boli vari najlepšími zápasmi tie, v ktorých Viktoria uspela proti renomovaným zahraničným súperom v Pohári UEFA, najmä proti Seville a Glasgow Rangers.

Zahraniční futbalisti v česku

Zaujímavý pohľad na to, ako sú oceňované výkony slovenských futbalistov v českých kluboch, dávajú výsledky ankety o najlepšieho zahraničného futbalistu v českej 1. Gambrinus lige. Medzi jedenástkou najvyššie hodnotených nájdeme sedem Slovákov. V uplynulej sezóne bolo nasledujúce poradie hlasov futbalových novinárov:

1. Evandro Adauto (Brazília/Slávia) 100

2. Tomáš Oravec (Slovensko/Žižkov) 73

3. Karol Kisel (Slovensko/Bohemians) 49

4. Velice Šumulikovski (Macedónsko/Synot) 31

5. Rastislav Michalík (Slovensko/Sparta) 21

6. Branislav Rzeszoto (Slovensko/Zlín) 20

7. Kennedy Chihuri (Zimbabwe/Žižkov) 18

8. Baffour Gyan (Ghana/Liberec) 12

9. Tomáš Lovásik (Slovensko/Jablonec) 11

10. Maroš Kimpl (Slovensko/Žižkov) 7

11. Tomáš Belic (Slovensko/Brno) 7

V ankete dostalo hlas dovedna 19 hráčov, slovenský bránkar Kamil Čontofalský, ktorý zvíťazil rok predtým, skončil na 12.-13. mieste spoločne so svojím krajanom Martinom Petrášom. V prvej jedenástke chýba z našej trojice iba Marián Dirnbach, ktorý si v minulej sezóne po svojom príchode na Žižkov iba vybojúval svoje stabilné miesto v zostave pražského klubu.

Chvíľky volna

Život prvoligového futbalistu je v priebehu sezóny temer nepretržitý kolotoč zápasov, tréningov a cestovania na zápasy, v ktorom veľa voľného času nezostáva. Na dlhší pobyt domov na Slovensko možno odísť iba počas troch týždňov dovolenky, počas letnej prestávky po skončení ligového ročníka alebo cez vianočné sviatky. Voľné dni počas sezóny využíva Tomáš Oravec najčastejšie na návštevu svojej priateľky v Bratislave alebo rodičov na východnom Slovensku. Maroš Klimpl má priateľku z Prahy a rodičia za nim často chodia, na Slovensko teda cestuje pomenej. Marián Dirnbach si vo voľných chvíľach nájde čas na stretnutia s kamarátmi, jeho zápal pre futbal sa však prejavuje aj tak, že si doma na videu prehráva záznamy odohraných zápasov. Svoju pražskú domácnosť si vedie sám a pokúša sa aj variť. Tým viac ale potom dokáže oceniť kuchárske umenie svojej mamy. To patrí k najväčším zážitkom z návratov domov do Nového Mesta nad Váhom. Otec je tam správcom futbalového štadióna, občas sa ale dostane aj na Mariánove zápasy v Česku.

Ambíciou každého prvoligového futbalistu je dosiahnuť vo svojej kariére čo najvyššie a presadiť sa do niektorého z najbohatších európskych klubov, medzi ktoré dnes už patria kluby nielen zo západnej, ale niekedy i z východnej časti starého kontinentu. Aj pre slovenských futbalistov býva štart v českej lige odrazovým mostíkom do inej zahraničnej ligy. Pre Oravca, Klimpla a Dirnbacha to však predovšetkým znamená udržať si stále miesto v zostave a potom "makať" v drese "Viktorky" tak, aby na seba svojím výkonom upozornili. Veľmi dôležité je i šťastie, aby sa im vyhýbali zranenia, najmä tie vážnejšie, akým bolo napríklad pre Tomáša Oravca v minulej sezóne pretrhnutie predného krížového väzu. O tohto žižkovského útočníka už v minulosti prejavili záujem Dynamo Kyjev i moskovské kluby a potom, čo dva razy po sebe rozvlnil sieť jej brankára, i pražská Sparta. V súčasnosti však prestup do iného klubu u žiadneho z týchto troch futbalistov nie je aktuálne.

Majstrovstvá Európy

Oravca a Klimpla pravidelne povolávajú do slovenskej reprezentácie, ktorá si však v tomto roku nepríliš úspešne viedla v 7. kvalifikačnej skupine pre majstrovstvá Európy, ktorého finálový turnaj sa na budúci rok bude konať v Portugalsku. Na rozdiel od českej reprezentácie, ktorá si vo svojej skupine výborným výkonom proti Holandsku účasť v Portugalsku vybojovala, Slováci skončili za Turkami a Angličanmi a na ME budú opäť chýbať. Práve na európskych šampionátoch sa po rozdelení štátu darí českým futbalistom oveľa lepšie ako slovenským. Aké vysvetlenie pre to majú tí, ktorí prešli ligami oboch štátov a môžu najlepšie porovnávať? "Rozdiel nie je vo futbalových kvalitách hráčov, ale skôr vo futbalovom zázemí, vo väčšej cieľavedomosti ľudí, ktorí sa v Česku okolo futbalu pohybujú, nielen manažérov a trénerov, ale i lekárov, masérov a ďalších. Tu si viac vážia to, že môžu byť činní vo futbale."

Tohtoročná jeseň zatiaľ pre futbalistov Viktorie Žižkov príliš úspešná nebola. V Pohári UEFA síce ľahko postúpili z predkola cez slabšieho súpera - Ženis Astana z Kazachstanu, ale v prvom stretnutí prvého kola prehrali v Dánsku na ihrisku Bröndby Kodaň 0:1. Nevyrovnané výkony v domácej súťaži a horšie umiestnenie v tabuľke než sa očakávalo viedli už predtým k výmene trénera. Očakávania ale príliš nespĺňajú ani ďalšie dva pražské kluby Sparta a Slávia a opraty najvyššej futbalovej súťaže tak prevzali moravské kluby. Marián Dirnbach v tom ale nevidí nič mimoriadne. "Liga je vyrovnaná, je v nej šestnásť mužstiev a každý môže poraziť každého." Keď budete čítať tieto riadky, budete už asi poznať ďalšie výsledky žižkovských futbalistov, či sa im podarilo v Pohári UEFA postúpiť cez dánskeho súpera do druhého kola a či si zlepšili svoje postavenie v tabuľke českej futbalovej ligy. I to, ako sa v ďalších zápasoch darilo Tomášovi, Marošovi a Mariánovi.

LADISLAV HEJLÍK


Zpět na obsah