SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ČESKÉ BUDĚJOVICE SÚ STÁLE ČESKO-SLOVENSKÉ

S námestníčkou primátora Vlastou Bohdalovou

Za dva ročníky sa stihli stať Dni slovenskej kultúry v Českých Budějoviciach skutočným pojmom, ktorý rezonuje ďaleko za hranicami kraja. Napokon, o tejto prehliadke počul podľa vlastných slov prezident SR Rudolf Schuster toľko, že trval na zmene programu svojej návštevy ČR, aby sa na nej mohol aspoň na chvíľu zúčastniť. Obrovskú zásluhu na úspechu tohto ohnivka z cyklu festivalov, spoluorganizovaných Slovensko-českým klubom, vydavateľom Slovenských dotykov, má veľké pochopenie a veľkorysý prístup radnice juhočeskej metropoly. A predovšetkým námestníčky primátora Vlasty Bohdalovej, do pôsobnosti ktorej festival, rovnako ako všetky kultúrne podujatia, spadá. Stretnúť pri organizovaní takejto prehliadky na magistráte mimoriadne energickú organizátorku so širokým rozhľadom - už to je pre vec obrovské šťastie. V prípade Vlasty Bohdalovej je slovenská kultúra navyše srdcovou záležitosťou. Napokon, jej manželom je slovenský letec. Postupne sme zistili ešte jednu vec: rovnako ako prehliadka, aj táto politička, hoci komunálna, v mhohých dimenziách a mnohými smermi prekračuje hranice regiónu... Napriek tomu, že sama hovorí:

- Komunálnu plitiku trochu preferujem pred tou celoštátnou. Som totiž človek, ktorý rád vidí za sebou pomerne rýchlo výsledky. A to sa dá skôr na komunálnej úrovni.

Ako zvládate všetky "svoje" rezorty - školstvo, kultúru, sociálne veci, zdravotníctvo a šport? Veď za tie na krajskej úrovni zodpovedajú pri veľmi podobných kompetenciách aspoň traja ľudia...
- Štyria. Tiež som už niekoľkokrát hovorila, že ak by som dostala vo voľbách znovu dôveru, tento môj rezort by sa mal rozdeliť. Keď však sama sebe kladiem otázku, čoho by som sa dokázala vzdať, tak neviem...

Aj z tejto vašej odpovede sa zdá, že máte, ku všetkému, čomu sa venujete, aj citový vzťah. Rozhodne to platí o slovenskej kultúre a česko-slovenských vzťahoch. Je to predovšetkým vďaka vášmu zmiešanému manželstvu, alebo to má aj iné príčiny?
- Vyštudovala som český jazyk a dejepis. Oba tieto odbory sú úzko späté so Slovenskom. Tak naša história, ako aj naše literatúry sa vyvíjali spoločne, navzájom sa ovplyvňovali. Samozrejme, svoju rolu zohráva aj to, že mám manžela priamo zo srdca Slovenska, z Martina. V našej rodine však slovenský prvok nebol žiadnym nóvom. Moji rodičia totiž pochádzajú z moravsko-slovenského pomedzia, kde bola akási súnáležitosť vždy samozrejmosťou.

Sprevádzali ste Petru Buzkovú, keď bola na Slovensku pred voľbami v roku 1998 podporiť Slovenskú demokratickú koalíciu súčasného premiéra. Akú skúsenosť ste si priniesli?
- Veľmi zaujímavú. Bolo to krátko po tom, čo som absolvovala volebnú kampaň v Českej republike, kde som sa stretávala s malým záujmom voličov, s istou apatiou. Šokovalo ma, že na Slovensku sme sa stretávali s plnými námestiami ľudí, s takými plnými, aké si v ČR pamätáme iba z časov Novembra. Tí ľudia volali po zmene. Som celkom zvedavá, ako bude vyzerať kampaň v roku 2002.

V Českých Budějoviciach pôsobí vari najaktívnejší Klub Slovenských dotykov, ktorému, mimochodom, vychádza radnica obdivuhodne v ústrety. Aký je váš pohľad na slovenskú menšinu v meste?
- V Českých Budějoviciach je veľmi srdečný vzťah k Slovensku, slovenskej kultúre, k Slovákom. To je zjavné aj podľa spontánneho záujmu o Dni slovenskej kultúry. Na otázku, prečo je to tak, existuje veľmi jednoduchá odpoveď. Naše mesto bolo do roku 1989 sídlom jednej z najväčších vojenských posádok v Československu. Medzi vojakmi základnej služby aj dôstojníkmi bolo mnoho Slovákov, niektorí si priviedli zo Slovenska aj manželky, iní si vzali miestne dievčatá... Podľa sčítania z roku 1991 tvoria Slováci 2,74 percenta nášho stotisícového mesta, čo už predstavuje pomerne veľký počet. Nikdy som sa nezžila s rozdelením ČSFR a aj preto som veľmi rada, keď prídem do obchodu, kde na mňa predavačka prehovorí po slovensky, pretože vidím, že České Budějovice sú vlastne stále česko-slovenské mesto.

Juhočeská metropola má veľmi živé družobné vzťahy s Nitrou. Ako dlho?
- Oficiálne podpísané partnerstvo majú tieto dbe mestá od roku 1994. Ale spolupráca je omnoho dlhšia, pretože naše mestá majú veľa spoločného. Napríklad úzko kooperujú organizátori výstav Agrokomplex a Země živitelka, poľnohospodárske fakulty, či výstaviská.
Keď sme prišli na budějovickú radnicu s myšlienkou Dní slovenskej kultúry...
- ...21. decembra 1999...

Je neuveriteľné, že si to takto presne pamätáte! Stretli sme sa s neuveriteľnou ochotou primátora Miroslava Tettera, vás, riaditeľa Domu kultúry Metropol Jaromíra Schela... Súčasťou dní sa dokonca napokon stal aj Radničný bál, najväčší ples v meste. Ako ste to videli vy, z druhej strany?
- Vlastne už v čase komunálnych volieb sme sa s pánom primátorom zhodli, že naša prvá zahraničná cesta musí smerovať na Slovensko. Že hoci je spoločný štát rozdelený, na blízkosti týchto dvoch národov to nič nemení. Keby ste neboli prišli s vlastnou nádhernou iniciatívou, asi by sme boli hneď na začiatku ďalšieho roku hľadali cestu, ako do mesta dotiahnuť slovenskú kultúru. V tom čase som totiž zažila nepríjemné prekvapenie, keď som zistila, že české deti nevedia, čo je to čučoriedka, gombík, korčuľa... Bolo mi veľmi ľúto, že slovenčina vymizla z osnov českého jazyka a do veľkej miery aj z obrazoviek. Aj preto vždy zdôrazňujem, aby v rámci Dní slovenskej kultúry boli aj akcie pre deti. Musím povedať, že myšlienka tohto festivalu je podľa mňa výborná, skvelá. A keď som videla, aká atmosféra vznikla hneď ten prvý rok, začala som Dni slovenskej kultúry v Českých Bedějoviciach považovať za svoje dieťatko a tak trochu aj za svoj súkromný protest proti rozdeleniu republiky.

Ako vidíte ďalšie perspektívy slovenskej kultúry vo vašom meste?
- Samozrejme, môžem robiť plány iba do volieb, potom sa uvidí, aký bude ich výsledok. Napriek tomu si dovolím načrtnúť svoju víziu. Samozrejme, chceme sa sústrediť na týždňové, ci maximálne dvojtýždňové Dni slovenskej kultúry ako na vrchol. Súčasne však treba slovenskú kultúru zaraďovať po celý rok do kultúrneho kalendára v meste. Kontaktov vzniká totiž nesmierne veľa, aktuálne napríklad medzi študentmi našej a nitrianskej pedagogickej fakulty. A uvediem ešte jeden príklad: na tohtoročnom Koncerte trojkráľovom bude hlavným sólistom Miro Dvorský. Znalé a náročné budějovické publikum pravidelne vypredáva koncerty Petra Nagya, Paľa Haberu, či Miroslava Žbirku, takže hlad po slovenskej kultúre určite je...


Mgr. Vlasta Bohdalová sa narodila v roku 1957 v Humpolci. Po maturite na miestnom gymnáziu vyštudovala český jazyk a dejepis na Pedagogickej fakulte Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Do roku 1996 pôsobila ako učiteľka na rôznych školách. Súčasne od roku 1994 bola za ČSSD členkou Rady mesta České Budějovice. V rokoch 1996-98 pracovala postupne ako asistentka poslanca Parlamentu ČR Václava Svobodu, ktorý pôsobil v Rade Európy a bol tam predsdom podvýboru pre rovné práva, a ako poradkyňa podpredsedníčka Poslaneckej snemovne Petry Buzkovej. Od roku 1998 je námestníčkou primátora juhočeskej metropoly, zodpovedá za školstvo, kultúru, sociálne veci, zdravotníctvo a šport.


VLADIMÍR SKALSKÝ, NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah