SLOVENSKÉ DOTYKY
 

VYŤAŽENÝ NAJMLADŠÍ HAMLET

Spevák skupiny Kryštof a herec Richard Krajčo

Mladý, nadaný, vyťažený, zaneprázdnený, obletovaný a neustále v médiách pretriasaný spevák skupiny Kryštof, moderátor Medúzy, herec, skladateľ, textár, poprípade jednoducho chalan, ktorého šťastná hviezda zažiarila na nebi showbiznisu len nedávno, je dnes nemálo slávny a populárny nielen v Čechách, ale i v ďalších susedných krajinách. Je až neuveriteľné, že napriek svojim slovenským koreňom (otec pochádza z Drietomy) ho podľa jeho vlastných slov slovenské médiá dlho ignorovali a záujem sa začal stupňovat až po tom, čo na slovenský trh prerazila skladba "Obchodník s deštěm", hit z druhého albumu skupiny Kryštof "V siločárach". Zrazu sa ľudia začali viac zaujímať o pozoruhodného speváka a skupinu, o ktorých vedeli tak málo...

Richard prišiel na svet 1. júna 1977 v Havířove. Vyučil sa za elektrikára a dva semestre študoval na Vysokej škole baníckej - technickej univerzite v Ostrave. Skupina Kryštof vznikla keď mal Richard sedemnásť a skladala sa z troch členov, ktorí vlastnili basu, bicie, gitaru a hrali folkpunk. Jej zrod je úzko spätý s havířovským divadlom "Crepácy". Pôvodný názov skupiny bol "The Kryštof". Člen "The" si dali pred svoj názov ako výsmech všetkým kapelám, ktoré sa svojou "dokonalou" angličtinou snažili prespievať až do hudobnej stanice MTV. "The Kryštof" sa stal veľmi známy už v prvých troch mesiacoch svojej existencie a absolvoval niekoľko koncertov. Dokonca bol aj predskokanom legendárnej skupiny "Prouzy". Behom jedného roku sa stal z týchto neznámych chlapcov takmer kult. Prvé, čo nakrútili, bola demosnímka "SQĚLE", v ktorej sa objavila aj hitovka "Zvířata". Potom nasledoval ďalšia demosnímka "The Kryštof - Kryštof", na ktorej sa objavili pesničky ako "Padá sníh", "Duppa Gruppa" a napokon ďalšia platňa "Know This Cow". Dve pesničky z tohto obdobia sa nachádzajú aj na ich prvom albume. Skupina sa ďalej vyvíjala a menila, či už žánrovo alebo zložením, vyspela a dozrela v hudobne zaujímavú a výnimočnú formáciu, ktoré v Česku tak chýbajú. Dnes má Kryštof sedem členov rôznych národností, ladiacich navzájom svojím temperamentom a umeleckým vzplanutím. Nová etapa skupiny nastala hlavne Richardovým štúdiom na Janáčkovom konzervatóriu v Ostrave (hudobno-dramatický odbor) v roku 1996.

Ako vlastne vznikol názov skupiny? "Keď som mal pätnásť alebo šestnásť rokov, zložil som pesničku o chlapcovi, ktorým som bol vlastne ja," prezrádza spevák. "Pretože som nechcel spievať o sebe, vymyslel som si akúsi imaginárnu postavičku a hľadal pre ňu meno. Nakoniec som mu dal meno, ktoré som vôbec nemal rád. To preto, aby moje pocity boli ešte intenzívnejšie. Keď má človek pätnásť, myslí si, že ho nikto nechce, a že nemá žiadnu perspektívu. A o tom tá pesnička bola. Neskôr, keď sme hľadali názov pre našu skupinu, hovorili sme si, že by mal byť rýchly, český, úderný a ľahko zapamätovateľný. Tak sme si napokon dali meno Kryštof." Dnes už túto pesničku nehrávajú, vari len občas doma v Ostrave.

Debutový album pod názvom "Magnetické pole" vyšiel v júni roku 2001. Prvý videoklip nakrútili k pesničke "Lolita", ktorá sa po krátkom čase stala najhranejšou českou piesňou a vmestila sa i medzi päť najfrekventovanejších skladieb českého éteru.

Na jeseň roku 2002 vydala skupina svoj druhý album "V siločárach" s pilotným singlom "Obchodník s deštěm". Tento nový album je opäť pestrý a zvukovo veľmi zaujímavý. Richard tvrdí, že pesničky na tejto platni sú trochu pomalšie a melancholickejšie. Podľa kritikov je ich druhý album umelecky vyzretý, dospelejší, vyrovnanejší. Hovorí sa, že druhá platňa väčšinou ukáže, čo sa v skupine skrýva, aký má potenciál. A vskutku "V siločárach" Kryštof dokazuje, že úspech prvej platne nebol náhodný. Richard je veľmi schopný skladateľ s citom pre jazyk, čo možno pozorovať v skladbách "Obchodník s deštěm", "Tramvaje" či "Básníř". Prejavuje sa v nich často jeho láska k divadlu a herectvu, čo si pozorný poslucháč nemôže nevšimnúť. Momentálne pripravujú pútavý klip k pesničke "Tramvaje", v ktorom by mala účinkovať Simona Krainová, ku ktorej vybrali ešte niekoľko atraktívnych dievčat. Oba albumy produkoval Dušan Neuwerth a okrem Jaromíra Švejdíka na nich spieva aj Jana Španělová zo skupiny Boa.

Richard a Slovensko

I keď jeho otec pochádza zo Slovenska, sám Richard priznáva, že na Slovensku sa nikdy veľmi nepohyboval. "O to viac som bol prekvapený krásou slovenských zákutí, ktoré som mal možnosť poznať pri nakrúcaní filmu Jánošík," dodáva.

Uz v minulosti sa mala kapela Kryštof zúčastniť na trenčianskom festivale Pohoda, ale akosi sa s Mišom Kaščákom nedokázali dohodnúť. Richard nám prezradil, že na prázdniny má naplánované turné po Slovensku, ale ešte to nie je tak úplne isté. "Keďže máme na koncerty na Slovensku tak trochu stále smolu, dúfam, že to tentoraz vyjde..."

V polovici októbra sa začal na Slovensku pod taktovkou režisérky Agniezsky Holland nakrúcať film "Jánošík". Richard sa zúčastnil na castingu, kde si ho všimla režisérka spolu so svojou dcérou Kasiou Adamik. Dostal sa cez tri kolá a nakoniec získal úlohu Chliastakova, ktorý patrí do Jánošíkovej družiny. "Tvorba filmu je tak v polovici, ale ja si myslím, že mená ľudí, ktorí sa na tomto filme podieľajú, sú zárukou kvality," oboznamuje nás s priebehom pripravovaného filmu líder skupiny Kryštof.

Veľká láska

Richard priznáva, že mu nesmierne učarovalo divadlo. Na otázku, či sa cíti byť viac spevákom alebo hercom bez zaváhania odpovedá, že hercom. Prvej úlohe, ktorej sa mohol tešiť, bola rola sluhu Jeana v Strindbergovej dráme "Slečna Júlia". Keď mal dvadsaťdva rokov, stvárnil pod vedením režiséra Jiřího Josku Hamleta. Stal sa najmladším Hamletom v Českej republike a príjemne prekvapil nielen divákov, ale aj divadelných kritikov. Za túto úlohu získal v roku 2001 Cenu Alfréda Radoka (cena divadelných kritikov) ako Talent roka, ktorú mu odovzdali v Národnom divadle.

Za obľúbenú úlohu pvažuje Toma zo "Skleneného zverinca" od Tennesseho Williamsa. Inscenáciu uviedla Divadelná spoločnosť Petra Bezruča v Ostrave. Režisérom bol Janusz Klimsza, ktorý dokázal s využitím modernej dynamickej hudby priblížiť hru súčasnému divákovi. Richard Krajčo v Tomovi načrtol typ mladého rozhnevaného muža, ktorý nie je spokojný so svojou životnou pozíciou. I napriek svojmu postoju rebela a jedinca, ktorý sa zameriava výhradne sám na seba, dokáže porozumieť ostatným členom rodiny a ich problémom.

V súčasnosti hrá Richard Krajčo v Národnom divadle v Prahe úlohu Merkucia v hre "Romeo a Júlia" (premiéra sa uskutočnila v dňoch 23. - 24. 1. 2003). Tiež sa pripravuje na hru "Pohřbené dítě", ktorej premiéra sa pripravuje na 15. mája 2003 v znovuotvorenom pražskom Švandovom divadle na Smíchove.

Filmové úspechy

Ako sme už spomínali, momentálne sa Richard venuje nakrúcaniu filmu "Jánošík" a pripravuje sa aj na film "Postcoitum". Okrem toho účinkoval aj v celovečernom filme "Krysař" s F. A. Brabcom, v ktorom si zahral napríklad po boku Ester Geislerovej. Zaujímavosťou je, že režisér s malým štábom začal pracovať na Silvestra doobeda a skončil nasledujúci deň dopoludnia.

Popri celovečerných filmoch sme ho mohli vidieť aj v televíznych snímkach, ako napríklad "Trosečníci", "Z rodinného alba", "Žádost o milost se zamítá", "O ztracené lásce".

Moderovanie

Spolu s Alešom Juchelkom moderuje Richard Krajčo populárny hudobný program "Medúza", ktorý vysiela ČT 1 každú stredu. Okrem toho sa podieľa aj na niektorých častiach hudobného cyklu "Sešli se producentky" Marči Arichtevy, kam pribral aj Aleša Juchelku, ktorý vytvoril jeden diel s kresťanskou hudbou. Richard dal prednosť jazzu.

Všetko, čomu sa Richard venuje, vyžaduje zjavne veľa času a schopnosť naplno sa koncentrovať. Musí byť namáhavé presúvať sa zo skúšok na nakrúcanie, prísť včas na predstavenie, či naplno sa oddať hudbe a spevu na koncerte. Zdá sa však, že Richard to hravo zvláda, i keď tým nepochybne trpí jeho súkromný život. Nesmierne mu pomáha jeho mama, ktorá vedie jeho fanclub a podľa slov manažérky túto svoju úlohu berie nadmieru vážne a zodpovedne: všetko funguje ako hodinky. Je otázne, kde vlastne momentálne Richard Krajčo žije, keďže neustále pendluje tak medzi Slovenskom a Českom ako aj medzi Prahou a Ostravou.

Mnohým sa vryl do pamäti aj svojím gestom pri odovzdávaní cien Akadémie populárnej hudby Anděl, kde sa spolu s chlapcami yo skupiny odmietli zúčastniť na ceremoniáli, čím vyjadrili svoj protest proti televízii Nova.

V každom prípade je Richard Krajčo nesmierne talentovaný herec a spevák a nebojím sa tvrdiť, že tie najväčšie úspechy naň ešte len čakajú ako odmena za námahu a drinu vynaloženú v zrealizovaných i v ešte len pripravovaných projektoch.

MARTINA MITTERPACHOVÁ


Zpět na obsah