SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SEN O VYTÚŽENOM ŠŤASTÍ

Herečka, režisérka, scenáristka Marta Lachová

Ako sieťka z mušelínu, v ktorej uviazol motýľ, sa ocitla v Bazileji. Mesto ju pohltilo v podmanivom prísvite, ktorý bol blankytnejší než čistá, priezračná obloha. Príroda v nej vyvolala ilúzie, akoby nahliadala na svet čarovným mnohofarebným sklíčkom. Táto fascinácia okamihom sa zdala byť jedinečná a ťažko vysvetliteľná, ako láska medzi mužom a ženou.

Nezabudnuteľný moment stretol slovenskú umelkyňu Martu Lachovú znovu pred niekoľkými dňami, kedy sa ocitla v jednej z prelomových životných situácií, ktoré nútia človeka k zamysleniu a bilancovaniu. Došlo k nemu kdesi v ústraní bazilejského priateľského okruhu, ktorý vyvolal povzbudivé reminiscencie i zvedavé predstavy, aké môže prežívať iba tvorivá bytosť. Slovenská herečka, režisérka, scenáristka a poetka ňou je v syntetickej podobe, konfrontovaná so skutočnosťou, ktorá oprávňuje ku spomienkam.

Výrazná osobnosť recitačného, filmového a divadelného umenia Marta Lachová putuje už takmer tridsať rokov po významných európskych mestách a scénach, aby uplatnila svoj nesporný dramatický talent a filozofickú hĺbavosť v dielach, šíriacich utkvelú myšlienku po vytúženom šťastí a úsilí odhaliť krásu v neprehľadnom mori každodenných úspechov a sklamaní.

Na hereckú dráhu sa Marta Lachová dopracovala so značnými ťažkosťami a prekážkami. Podnet k umeleckej práci sa zrodil, keď ukončila štúdiá v zahraničí. Vtedy sa vydala na kultúrnu dráhu a začala senzitívne hľadať vhodné dramatické uplatnenie. Sobáš s lekárom v Západnom Berlíne jej umožnil nájsť životnú orientáciu. Po skúsenostiach vo verejnej činnosti sa jej otvorili ďalšie možnosti. Vo filmovej a televíznej práci nenašla však trvalé uspokojenie. Preto zasľúbila svoju cestu výhradne divadlu. Napriek náročnosti zvolenej úlohy sa cítila na divadelných doskách šťastná. Publikum prijalo talentovanú slovenskú umelkyňu. Keď zvládla potrebný umelecký jazyk, vydala sa Marta Lachová na odborné štúdiá dramatickej techniky do Ríma, Atén, Paríža a do kurzov amerických divadelníkov.

Sebadisciplína, morálna sila a odvaha k tvorivému rastu otvorili slovenskej herečke cesty do niekoľkých západonemeckých divadiel. Vo viedenskom Burgteatri jej ponúkli významnú rolu v Havlovej hre "Pokušenie". Na základe pozitívnych kritík prichádzali ponuky z Rakúska a Švajčiarska. Filmové a televízne produkcie umožnili Marte Lachovej vystupovať okrem iného v antických tragédiách ("Lysistrata" v Istanbule) a v Kafkových inscenáciách v Hebbelovom divadle v Berlíne.

Slovenskú dramatickú umelkyňu čoskoro objavil slávny inscenátor a dramatik Georg Tabori. V spolupráci s ním získala Marta Lachová nesmierne skúsenosti ako herečka, režijná asistentka a nádejná divadelná autorka. Svoje teoretické poznatky dokázala prakticky uplatniť, najmä v divadlách OFF Theater, Dramatisches Zentrum a Strasbergs Autors Studio.

Umelecká dráha Marty Lachovej vykazuje impozantný počet niekoľkých desiatok dramatických výkonov počas dvadsaťročnej aktívnej činnosti. Sú medzi nimi titulné postavy v dielach klasikov i náročné roly v tvorbe súčasných autorov. Za vrcholné obdobie umeleckej činnosti možno považovať samostatné vystúpenie slovenskej herečky ako interpretky a režisérky exkluzívnych dramatických textov, predovšetkým v "Monológu" francúzskej autorky Simone de Beauvoire, priateľky a životnej družky francúzskeho existencialistu Jeana Paula Sartra. Marta Lachová presvedčivo spodobnila v diele Beauvoireovej charakter opustenej ženy, egoistky, ktorá odhaľuje princípy ľudského zla a bojuje s vlastnou identitou. Dráma sa volá "Vôľa ku šťastiu" a jej ústrednou postavou je Mariell. Myšlienky a túžby po šťastí obsahujú tiež pôvodné autorské texty Marty Lachovej. Stali sa krédom tejto herečky a obsahom jej súčasného uplatnenia. Preto tiež zazneli ako jubilejné dramatické čísla pri jej vystúpeniach v Bazileji a v Berlíne.

JIŘÍ VITULA


Zpět na obsah