SLOVENSKÉ DOTYKY
 

Z NOVOHRADU DO PRAHY

Nový slovník na Slovensku

Novohrad má od konca minulého roka medzi ostatnými slovenskými regiónmi jednu absolútnu prioritu - menný slovník významných osobností. Ide o publikáciu Františka Mihálya KTO JE KTO V NOVOHRADE 1999-2000, ktorá úsporne, ale vyčerpávajúco predstavuje viac ako 550 dosiaľ žijúcich významných Novohradčanov. Sú medzi nimi známi vedci, umelci, pedagógovia, lekári, technici, športovci, politici a podobne, skrátka tí, ktorí sa doma i v zahraničí zaslúžili o dobrú povesť svojho rodiska.

Zasvätený čitateľ by si iste spomenul aj na mnoho iných vzácnych ľudí, ktorí by si miesto v slovníku tiež zaslúžili, napriek tomu treba zdôrazniť, že tu skutočne ide o dielo svojho druhu výnimočné. František Mihály pracoval na knihe celé tri roky, pričom predchádzajúcich desať venoval prípravnej činnosti a stručnejšej verzii slovníka s názvom OSOBNOSTI NOVOHRADU (1995). Rozmnožil a rozoslal viac ako 800 dotazníkov a sprievodných listov po celom Slovensku, Európe či svete, telefonicky dopĺňal informácie, zháňal fotografie a zostavoval jednotlivé heslá. V predslove sám autor pripúšťa, že nie je v možnostiach jedného kompilátora zhromaždiť všetkých pozoruhodných Novohradčanov z domova i spoza hraníc a napísať každému heslo na mieru. Kniha sa rodila za ťažkých ekonomických, časových a psychosomatických podmienok, priznáva sa ďalej autor a dúfa, že jeho úsilie nevyšlo naplano. Historik Ján Zoltán Mlynárik, profesor na FF UK v Prahe, jeden z troch recenzentov knihy, sa k tomuto obdivuhodnému výkonu vyjadril v tom zmysle, že podobné dielo by plne zaneprázdnilo piatich akademikov na jeden rok. Stalo sa tak na februárovom pražskom uvedení spomínanej encyklopédie v Klube slovenskej kultúry. Nie náhodou bola Praha dejiskom druhého "krstu" Mihályovej knihy - medzi osobnosťami nájdeme aj 25 súčasných slovenských Pražanov a v tiráži pražské vydavateľstvo IPEĽ. Ešte nikdy sa mi v Prahe nepodarilo stretnúť pospolu toľko ľudí z nášho regiónu. Uvedomili sme si navzájom svoje spoločné korene a najmä praktický význam encyklopédie. Nikto totiž nenosí na prsiach ceduľku s miestom narodenia ani sa na požiadanie nepýši svojimi úspechmi či postavením. Tretí "krst" zažije kniha KTO JE KTO V NOVOHRADE v Budapešti, pretože lexikón vychádza paralelne aj v maďarčine. O preklad sa postarala pani Mária Csúszová z Lučenca. Nový slovník sa tak dostane nielen z Novohradu do Prahy, ale nadčasovo aj do Európy.

PhDr. František Mihály - učiteľ hudby, publicista, lexikológ (11. 12. 1958 Lučenec) - absolvoval Štátne konzervatórium v Košiciach. Popri zamestnaní vyštudoval teóriu kultúry na FF UK v Bratislave, v roku 1998 získal titul doktor filozofie. Svoje vzdelanie si doplnil pedagogickým štúdiom na FHV UMB v Banskej Bystrici.

Vlastnú pedagogickú prax začal ako učiteľ hry na dychové nástroje na ĽŠU vo Fiľakove. Od roku 1984 túto prácu vykonáva na ZUŠ v Lučenci, kde bol v rokoch 1985-90 zástupcom riaditeľa školy. Vo svojej pedagogickej činnosti sa venuje najmä umeleckému vzdelávaniu. Publikuje od roku 1985, pričom sa zameriava na výskum významných osobností v Novohrade z rôznych oblastí. Od 1989 vedie seriál "Osobnosti Novohradu", ktorý postupne vychádzal v regionálnych periodikách. Debutoval knihou "Osobnosti Novohradu" (1995) a je spoluautorom publikácie "Fiľakovo 1246-1996" (1996).

JÁN RAKYTKA


Zpět na obsah