SLOVENSKÉ DOTYKY
 

FREUDA SI PRIPOMENULO AJ SLOVENSKO

Oslavy výročia

K tridsiatke miest, ktoré si pripomenuli 150. výročie narodenia zakladateľa psychoanalýzy Sigmunda Freuda, sa pridala aj Bratislava. Freud, ktorý pôsobil v neďalekej Viedni, do Bratislavy síce nikdy neprišiel a ani jeho učenie na Slovensku nemá veľkú tradíciu, ale zlákali ho Vysoké Tatry.

"Na dovolenke v Tatrách bol v roku 1917 aj v roku 1918. Býval v Tatranskej Lomnici a chodieval na hríby," hovorí predseda Slovenskej spoločnosti Sigmunda Freuda Milan Krankus. O tomto uznávanom rakúskom lekárovi sa podľa neho vie na Slovensku menej ako v iných krajinách a neudomácnili sa tu ani jeho teórie. "Na Slovensku to nemalo veľké tradície, lebo tu bola silná katolícka reakcia. A potom zase prišiel socializmus. Freudovo učenie sa tu teda veľmi nepropagovalo."

Freud sa narodil v moravskom mestečku Příbor neďaleko Nového Jičína. Hoci výročie jeho narodenia bolo v sobotu 6. mája, oficiálne oslavy spojené s návštevou prezidenta a potomkov významného rodáka sa konali až na konci mája. Turisti, ktorí v deň Freudovho narodenia do Příboru zamierili, nevideli ani Freudovo múzeum s pamätnou sieňou, ktorá býva v sobotu zatvorená.

"V sobotu som na pošte stretla kamarátku z Bostonu. Prišla i so svojou prekladateľkou z Viedne, lebo v sobotu mala byť uzávierka výtvarnej súťaže a myslela, že to bude spojené s nejakou oslavou," povedala prezidentka Spoločnosti Sigmunda Freuda Marie Šupová. O mesto je v poslednom čase veľký záujem. "Pred niekoľkými dňami tu bol televízny štáb z Brazílie," hovorí Šupová. V nasledujúci deň sa v meste bolo pozrieť asi štyridsať psychoanalytikov, ktorí boli v Prahe na medzinárodnej konferencii.

Oslavy Freudovho narodenia sa začali 26. mája a trvali tri dni. Pri tejto príležitosti mesto otvorilo i novo zrekonštruovaný Freudov rodný dom, ktorý v roku 2005 za štyri milióny korún kúpilo a nechalo približne za päť miliónov korún rekonštruovať. Počas osláv bola pokrstená i kniha "Freudov Příbor" Bohuslava Žárského, ktorá opisuje život Sigmunda Freuda spolu s historickým vývojom Příbora.

Kmotrou diela sa stala Jana McAdamová-Freudová, ktorá je pravnučkou zakladateľa psychoanalýzy. Úvod ku knihe napísal prezident Václav Klaus. Publikácia v česko-anglickej mutácii vyšla v náklade 1500 kusov a dostať ju v mestskom informačnom stredisku. Počas osláv 150. výročia Freudovho narodenia zverejnili v dvadsiatich deviatich svetových mestách aj "Manifest Sigmunda Freuda", ktorý na počesť tohto významného lekára napísal viedenský filozof Peter Kampits. Podľa neho sa má práve 21. storočie od Freuda veľa čo učiť. "Manifest bol zverejnený a vyvesený vo všetkých 29 rakúskych kultúrnych fórach po svete," povedala Marcela Mokráňová z bratislavského fóra.

Oslavy Freudovho výročia boli na konci mája v plnom prúde aj vo Viedni, kde strávil Freud podstatnú časť svojho života. Podporil ich aj rakúsky spolkový prezident Heinz Fischer, ktorý Freuda označil za "jednu z najvýznamnejších osobností dejín rakúskej vedy s medzinárodným ohlasom".

V dome na ulici Berggasse vo Viedni, kde Freud v rokoch 1891 - 1938 žil a prevádzkoval svoju lekársku prax, vzniklo v roku 1971 múzeum, ktoré navštívilo už viac ako 1,2 milióna ľudí.

(čk)


Zpět na obsah