SLOVENSKÉ DOTYKY
 

KARATE AKO CELOŽIVOTNÁ CESTA

Ľubomíra Klementisová

Ľubomíra Klementisová (34) je jednou z najlepších európskych karatistiek. A to vďaka tomu, že chcela chodiť von. Ako pubertiačka si myslela, že ak sa prihlási na karate, mama ju pustí na diskotéky.

Tejto Zvolenčanke však karate učarovalo. Na strednej škole začala cvičiť u Vladimíra Čabouna, na vysokú školu do Bratislavy ju hravo zobrali. "Prvý tréner vo mne objavil talent, v Bratislave som už trénovala u Ladislava Klementisa, ktorý je držiteľom 8. Danu."

Ten bol na špičke slovenského karate a dodnes je šéftrénerom našej reprezentácie. A takisto je Ľubomíriným manželom. "Neskôr sme sa zobrali," vecne dodáva asistentka trénera pre slovenskú mládež, ktorej zverenci vyhrali titul majstra sveta v roku 2001 v škótskom Aberdeene.

Členom Slovenskej federácie karate a bojových umení je napríklad tanečník Fredy Ayisi, advokát Ernest Valko a František Šebej. Známy politik kedysi trénoval Klementisa, potom sa športu venovať prestal a teraz ho, paradoxne, trénuje bývalý žiak.

Karatistka, ktorá je ako jediná žena v našej krajine majiteľkou 5. Danu, sa ku svojim najväčším úspechom dostala až neskôr. Najskôr prišli na svet dve deti. Potom jej to však nedalo - postavila sa na súťažné tatami, aby vybojovala množstvo významných titulov.

Prvý veľký úspech prišiel v roku 1999, keď po siedmich rokoch začala súťažiť a skončila v Okinawe na svetovom pohári druhá. V roku 2002 v Budapešti a v Sant Peterburgu získala tituly majsterky sveta. Na konte má aj štyri tituly majsterky Európy a dva tituly vicemajsterky sveta.

"Samozrejme, že tituly majsterky sveta sú asi najcennejšie, ale veľmi si vážim druhé miesto na Okinawe. Vtedy nás prijal aj guvernér, lebo slovenská výprava bola jedna z najúspešnejších. Rodina karatistov je veľmi široká, našla som tam veľa dobrých ľudí a priateľov."

Ľudia, ktorí začnú trénovať preto, aby sa naučili biť, podľa Ľubomíry väčšinou veľmi rýchlo odchádzajú. "S karate sa totiž spája určitá filozofia, bez iného prístupu sa v ňom dá ťažko zostať dlhšie. Musí sa z toho stať celoživotná cesta a nádejný športovec musí mať záujem preniknúť doňho hlbšie," hovorí.

Za desať rokov získali slovenskí karatisti pod vedením manželov Klementisovcov 19 titulov majstrov sveta a vyše sto medailí. "Pripisujem to tvrdému tréningu a dobrým učiteľom. Posledných päť rokov máme kontakt aj na učiteľov z kolísky karate - japonskej Okinawy."

Raz za rok chodí k jednému z najstarších aktívne cvičiacich majstrov, 74-ročnému karatistovi Choju Kiyunovi na Okinawu časť slovenskej delegácie. "Ten pán má 10. Dan, čo je vôbec najvyšší stupeň, aký sa dá v karate dosiahnuť. Keď videl, ako sa s veľkou vervou púšťame do tréningov a sme ochotní opakovať jednu vec aj stokrát, kým nie je spokojný, veľmi ho to zaujalo."

Prijal ich za svojich osobných žiakov, čo nie je vo svete bežné. "Zadarmo?" pýtame sa. Ľubomíra najskôr nechce odpovedať, no nakoniec prizná: "Za litre potu".

MARÍNA DOBOŠOVÁ


Zpět na obsah