Nejvíc Andělů pobrali Tata Bojs

Výroční ceny Akademie populární hudby Anděl 2004 v hlavních zpěváckých kategoriích získali Aneta Langerová a Dan Bárta. Skupinou roku se stali Tata Bojs, kteří společně se svými spolupracovníky zvítězili celkem ve čtyřech kategoriích. Získali také cenu za nejlepší rockové album, nejlepší zvuk a s režisérem Jakubem Kohákem za videoklip Virtuální duet.

Ocenění převzali tradiční sošky anděla hrajícího na šalmaj z dílny sochaře Jaroslava Róny v ostravské ČEZ Areně. Aneta Langerová si odnesla také cenu za objev roku. "Doufám, že tenhle objev, který tady před vámi stojí, do budoucna nezklame," prohlásila při přebírání ceny.

Se dvěma soškami ze sálu odešel i Bárta, získal také cenu za skladbu roku; stala se jí píseň On My Head ze soundtracku k filmu Snowboarďáci. Zpěvákem roku se Bárta letos stal již poosmé. Do Síně slávy letos Akademie uvedla loni zesnulou zpěvačku Zuzanu Navarovou, která se v 80. letech prosadila se skupinou Nerez a poté vystupovala sólově a s kapelou Koa.

Popovým albem roku se letos stala deska Mikrokosmos skupiny Kryštof. Cenu za nejlepší DVD roku získala skupina Monkey Business za DVD Lazy Old Youth Beggars.

Letos poprvé byla také během hlavního ceremoniálu vyhlášena cena v kategorii dance&hip hop, získali ji Moimir Papalescu & The Nihilists za album Analogue Voodoo. Ostatní žánrové ceny již byly vyhlášeny v pátek v ostravském klubu Fabric.

Zpívalo se živě

Letošní ročník cen neměl jediného moderátora, večerem prováděla řada lidí spjatých s hudebním průmyslem. Program zahájil moderátor loňského ročníku Meky Žbirka, poté se mikrofonu chopili například Jaromír Nohavica, Pavel Anděl, textař Michal Horáček, Jiří Macháček, Věra Špinarová a skladatel Karel Svoboda.

Během večera své písně živě zazpívali například Žbirka, Nohavica, Langerová, Hana Hegerová, Iva Frühlingová, Marie Rottrová a kapely Mig 21, Doga a Kryštof.

Součástí letošního ročníku bylo i vyhlášení diváckých tipů o nejlepší klip loňského roku. Prostřednictvím SMS přišlo téměř 30.000 diváckých hlasů, více než 16.000 jich dostal klip Anety Langerové Hříšná těla, křídla motýlí.

Podobně jako v loňském ročníku na pražské Národní třídě také letos ceremoniál doprovodil hudební program Andělská ulice, který se odehrál v klubech ostravské Stodolní ulice. Řada hudebníků a novinářů pro cestu z metropole do Ostravy využila speciálního "Andělského vlaku", ve kterém jim cestu zpříjemnily kapely Bůhví, Imodium a Banana.

LIDOVKY

obsah | kultura - kultúra