Velké Losiny zažily léčku na čachtickou paní

Natáčení Jakubiskova velkofilmu Love Story Bathory jde do finále. Ve Velkých Losinách vznikly klíčové scény soudu nebo léčky na čachtickou paní.

Parkoviště u zámku ve Velkých Losinách na Šumpersku bylo nacpané k prasknutí. Důvodem není zvýšený zájem o prohlídku jednoho z nejlépe dochovaných renesančních skvostů v Evropě.

Tentokrát bylo plný aut filmařů. Točí se zde totiž nejdražší film v dějinách české kinematografie. Slavná legenda o čachtické paní z dílny proslulého režiséra Juraje Jakubiska.

Na losinském zámku našel Jakubisko prostředí nejlépe odpovídající přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, kdy se mocná uherská grófka Alžběta Bathoryová údajně koupala v panenské krvi mladých dívek.

"Pátrali jsme po mnoha renesančních památkách, aby prostředí bylo co nejvěrnější. Mou představu splňovaly nejlépe Velké Losiny," uvedl režisér filmu s názvem Love Story Bathory Juraj Jakubisko.

Režisér legendu otáčí

Už od začátku nese snímek anglický název. Je totiž natáčen v česko-anglickomaďarské koprodukci. Také v hlavní roli hraběnky Bathory se představí britská herečka Anna Frielová. Kvůli mezinárodní produkci je natáčecím jazykem angličtina.

Jakubisko legendu o největší vražedkyni v dějinách, která měla na svědomí smrt stovek mladých dívek, převrací naruby. Podle něj byla čachtická paní nevinná.

"Legenda říká, že své oběti, výhradně panny, před smrtí vlastnoručně mučila, za živa z nich zuby vytrhávala maso a koupala se v jejich krvi. Ale ani po čtyř stech letech se nenašel jediný důkaz. Můj příběh líčí ženu bohatší než král, jež čelila mužským bojům o majetek a moc," říká Jakubisko.

Jakubisko si tak nevzal nic z romanticko-hororové předlohy Joža Nižnánského ani Andreje Štiavnického. Slavný režisér vidí zcela jinou ženu. "Každou ženu, která tehdy ztratila muže, pronásledovaly pomluvy, a mocné ženy zvlášť," hledá vysvětlení Jakubisko.

Soud, léčka a komparz

Ve Velkých Losinách natáčení finišuje. Točily se tam výpravné scény zobrazující soud s údajnými pomocníky čachtické paní nebo léčka hraběte Thurza, který se s pomocí své ženy snaží mocnou šlechtičnu a konkurentku zničit. Pozve ji na otevření první uherské knihovny v dějinách.

Srdečná atmosféra je však pouze hraná. Jde o léčku, která se nakonec nezdaří. Scéna v jednom ze zámeckých sálů připomíná novodobý raut. Desítky nejmocnějších šlechticů Uher popíjejí víno a klábosí. S čachtickou paní se velmi srdečně zdraví těhotná Thurzova manželka v podání slovenské hrečky Moniky Himmerové.

"Role mě dostala. Má mnoho poloh. Od těch kladných až po ty záporné. Nabízí skvělou hereckou příležitost," řekla Himmerová. V rohu místnosti se pohybuje voják hraběte Thurzy s mocným palašem za pasem.

V roli je jako ryba ve vodě Tomáš Kružela z nedaleké Loučné nad Desnou. I když jde o komparz, není žádný zelenáč. Na place se pohybuje jako zkušený profesionál.

"Historická témata mám strašně rád. Už jsem si zahrál i v Johance z Arku, která se před lety točila na Bruntálsku," pochlubil se Kružela. Tentokrát čeká, že jeho role ve filmu bude na plátně vidět. "Tenkrát nás vystříhali. Tady mě zabírali i v detailech, takže snad se ve filmu objevím," doufá Kružela.

Pochlubil se, že s představitelkou hlavní role Annou Frielovou popíjel v jednom losinském bistru pivo. "Když hrála Anglie na mistrovství světa ve fotbale zápas s Ekvádorem, tak držela palce. Je to sice hvězda mezinárodního formátu, ale musím říct, že je velmi příjemná," řekl Kružela.

Přijel i rafťák Mádl

Na nádvoří se objevil také známý snowboarďák a rafťák Jiří Mádl, který jde v poslední době z role do role. V Jakubiskově filmu hraje mladého mnicha, kolegu Bolka Polívky.

"Tohle je úplně o něčem jiném, než jsem dosud točil. Je to skok někam jinam, navíc je to v angličtině a s mezinárodní produkcí. Člověk se tady pořád učí, protože všechno je úplně jiné, než jsem při natáčení jiných filmů dosud poznal. Je to obrovská zkušenost," řekl Mádl.

I když je uznávanou hvězdou, nevyhnul se konkurzu. "Jestli si někdo myslí, že mi tu roli pan Jakubisko sám nabídl, tak je na omylu. Šel jsem klasicky na konkurz, který byl hodně náročný," sdělil Mádl.

Příběh dobře znal, takže neváhal. "Zaujalo mě, že je to jinak pojaté než literární předloha. Byl jsem z toho úplně nadšený. Navíc partnerství s Bolkem Polívkou je největší škola, jakou si mladý herec může přát," pochvaloval si Mádl.

ROSTISLAV HÁNYŠ, MF DNES

obsah | kultura - kultúra