Košickí Backwards dobyli PrahuEvangelium podľa BeatlesDva týždne z mesiaca patria od premiéry dňa 6. septembra v pražskom Divadle Špirála príbehu kultovej liverpoolskej skupiny Beatles. Nosným dejom divadelnej hudobnej revue "Brouci aneb Evangelium podle Beatles" je príbeh štyroch mládencov, ktorí v 60. rokoch minulého storočia založili kapelu Beatles a ani netušili, ako ovplyvnia hudobný svet. Predstavenie sa začína od konca, keď už skupina neexistovala a Johna Lennona zastrelil po sláve túžiaci fanúšik. Tú pravú šťavu dodáva predstaveniu úspešná revivalová kapela Backwards z Košíc.
"Pripravovali sme sa na túto revue celé leto," povedal Fero Suchanský z Backwards, ktorý stelesňuje v revival bande Georga Harrisona. Skupina vznikla v roku 1995, pôvodne sa síce venovala vlastnej tvorbe, ale neskôr skúsila hrať skladby Beatles a už pri tom ostala. Jednoducho, ako deti z muzikantských rodín vyrástali s touto hudbou, je im blízka. Podľa Fera Suchanského má tvorba i životná filozofia Liverpoolčanov aj dnes vplyv na poslucháčov a dokáže ich osloviť. Chalani prispôsobili svojim slávnym predchodcom i svoj imidž - účesy, obleky, hudobné nástroje zo 60. rokov, v neposlednom rade hlasy či také detaily, napríklad, že Viktor Nižník hrá ako Paul McCartney ľavou rukou - a výsledok je dokonalý. V superlatívoch sa vyjadruje nielen kritika či vypredané hľadisko, ale aj hereckí kolegovia Košičanov, ktorí hrajú v predstavení - Jan Hrušinský (Paul), Jiří Langmajer (John) či Karel Zich (Presley). Zaujímavým nápadom produkcie je, že pozvú do divadla dvojníkov členov skupiny Beatles a tí, ktorí sa na nich budú najviac podobať, vyhrajú vstupenky na predstavenie. Backwards presvedčili o tom, že sú naozaj dobrí aj porotu na medzinárodnej súťaži Beatle Fest v New Yorku, kde v roku 1998 spomedzi 36 revivalových kapiel z celého sveta so skladbou Hard Day´s Night zvíťazili. Cenu im odovzdávala Harrisonova sestra. Kapela ju zaujala, sama povedala, že po mnohých rokoch prišla osobne blahoželať víťazom a dodala, že Košičania jej pripomenuli atmosféru turné Beatles po USA z roku 1964. Z takmer 220 známych a vydaných skladieb Beatles majú Backwards v repertoári osemdesiat, na predstavení ich odznie každý večer sedemnásť.
Beethoven? Zbožňujeme jeho verše![]() Príbeh o slávnej skupine so sedemnástimi najznámejšimi skladbami Beatles vytvorili renomovaný scénarista Alex Koenigsmark s režisérom Janom Zemanom. Zaujímavé je, že peniaze, investované do projektu, poskytli slovenské spoločnosti. Od premiéry začiatkom septembra košickí Beatles slávia v Prahe úspechy. Veria, že tromfnú aj stovku vypredaných predstavení Beatles z bratislavskej Novej scény, kde účinkujú v muzikáli o Beatles. Pri šálke kávy sme sa stretli s Georgom Harrisonom - Františkom Suchanským (20).
Začínali ste pred piatimi rokmi v košickom Jazz klube s vlastnými skladbami, potom ste sa preorientovali na Beatles. Nie je to stávka na istotu?
- Nie, bol to takmer prirodzený vývoj. Zistili sme, že naše hlasy sa zafarbením podobajú na hlasy Beatles a že ich hudba, filozofia a vôbec celá éra 60. rokov nás oslovuje. Nerobíme to preto, aby sme na tom niečo trhli, ale preto, lebo nás to baví.
Zlatú éru Beatles ste však ani jeden nezažili...
- To je pravda, ale naši rodičia boli muzikanti odchovaní na Beatles a doma sa úplne prirodzene hrali ich skladby.
Pred pár rokmi ste v New Yorku vyhrali súťaž revivalových kapiel Beatle fest. Ako ste sa tam vôbec dostali?
- Istý známy z televízie poslal naše nahrávky bratovi do New Yorku, ten ich dal organizátorom festivalu a oni nás pozvali. Konkurencia bola fantastická, ostatné kapely sa nám zdali oveľa lepšie, brali sme to tak, že si zahráme v Amerike. Boli tam ľudia, ktorí vďaka plastickým operáciám alebo parochniam akoby vypadli z oka Beatles, niekedy to hraničilo až s fanatizmom. Keď sme vyhrali, ostatné kapely nám gratulovali a čudovali sa, kde Slovensko vôbec je.
Máte šancu stretnúť sa s niektorým exbeatlom?
- Máme cestičky na členov Beatles, ktoré neprezradím, ale ešte sme ich nevyužili. V USA sme sa však stretli so sestrou Georgea Harrisona, dali sme jej naše cédečko a sľúbila, že mu ho doručí. Keď sa v médiách objavila správa o Harrisonovej chorobe a jeho možnej smrti, modlil som sa zaňho.
V čom sa bratislavské predstavenie odlišuje od pražského?
- Obe majú spoločného režiséra a tvorbu Beatles, rozdielne sú v hereckom obsadení a v tom, že pražské predstavenie je bližšie k Prahe.
Tvorcovia revue vás chválila, kritiky sú priaznivé, predstavenia vypredané, diváci dokonca tancujú a spievajú s vami. Stúpla vám už sláva do hlavy?
- Do hlavy nám stúpa tak Sláva, ako aj Zuzka, Anka, Vierka... Ale vážne. Dvojmesačné skúšky boli skutočne drinou a projekt bol pre nás výzvou, aby sme náročnému publiku ponúkli niečo, čo tu ešte nebolo. Dúfame, že sme presvedčili tvorcov, kritikov, a najmä divákov, že niečo dokážeme.
Plánujete aj v budúcnosti hrať skladby Beatles, alebo sa vrátite k pôvodnej tvorbe?
- To by som aj ja rád vedel. Beatles hrali desať rokov, my ich milujeme, takže ak to násobíme štyrmi - budeme hrať ešte aspoň štyridsať rokov. Jožo Ráž tipuje, že sa dvadsať rokov uživíme. Vlastné skladby využíváme len na rozcvičenie, Beatles sú lepší.
Na záver - čo si myslíte o Beethovenovi?
- Zbožňujeme jeho verše. (Takto kedysi na rovnakú otázku odpovedali Beatles na koncerte v USA.)
BRANISLAV JANÍK
Z ODOZIEV ČESKEJ TLAČEBeatlesovský účinek slovenské kapely The Backwards je velmi autentický, jako by se liverpoolská čtyřka náhle zhmotnila v Praze. Typově stejné hudební nástroje, obleky, rozestavení na pódiu, baskytarista Viktor Nižník hraje levačkou jako Paul McCartney. Tyto detaily dolaďují sehraný beatlesovský celek: věrné aranžmá písní, prezentovaných s klukovským elánem, rock'n'rollovým švihem a snivostí. I Harrisonovu skladbu Something zvládli The Backwards se samozřejmým odlehčením, takřka k nerozeznání od originálu, stejně jako Lennonovu rockůvku Revolution nebo McCartneyho Eleanor Rigby, zahranou s doprovodem smyčcového kvartetu. Backwards mají nádherně znělé, čisté a sezpívané hlasy, navíc Dalibor Štroncer je i typově lennonovskou figurou.KATEŘINA KOLÁŘOVÁ, VLADIMÍR VLASÁK, MLADÁ FRONTA DNES
Muzicírování The Backwards, "zlatých chlapcov" z liverpoolských Košic, je natolik autentické, hudebně čisté, upřímné, obdivné, obdivuhodné, že stačí jen trochu přivřít oči a vracíme se do nejsvobodnějšího desetiletí nadějeplných šedesátých let dvacátého století. Jen v nejsložitějších polyfoniích vrcholných čísel beatlesovského repertoáru zaslechneme malá intonační zakolísání, která ovšem připisuji nervozitě premiérové atmosféry. Backwards interpretují písničky Beatles věrně, věrohodně.
JIŘÍ P. KŘÍŽ, PRÁVO
|
obsah | kultura - kultúra |