České hvězdy našly "zlatý důl" na Slovensku

Čeští herci, zpěváci a moderátoři sklízejí na Slovensku bouřlivý potlesk. Moderují talkshow v televizích, uvádějí soutěže krásy, hrají v seriálech a rozhovory s nimi patří v médiích mezi nejčtenější.

Úspěch shakespearovských slavností s Bolkem Polívkou a Janem Přeučilem, divadelní účinkování Heleny Vondráčkové, pořady Jana Krause, Marka Vašuta, Terezy Pergnerové i "československé" zpěvačky Dary Rolins dokládají, že o naše hvězdy je v zemi našich sousedů stále velký zájem.

"Slováci často sledují české televize, a proto dobře znají vaše umělce," říká Ľudovít Tóth, mluvčí slovenské komerční televize JOJ.

Tato televize uvádí od dubna pořad Bez obav, prosím, což je obdoba českého Uvolněte se, prosím s Janem Krausem. I na Slovensku si herec do studia zve trojici hostů, kterým nic nedaruje. Jen noční město za jeho zády nahradil obrázek Bratislavy.

"Pan Kraus se okamžitě zorientoval ve slovenském dění, bravurně odhaluje slabé stránky hostů. Je to skvělá zábava," dodává Tóth.

V televizi JOJ začala v červnu jako moderátorka nočního diskusního pořadu Kull Klub pracovat i Tereza Pergnerová. Její angažmá však netrvalo dlouho, po sedmi týdnech ji vystřídala Dara Rolins.

Zpěvačka zazářila i v Nákupní horečce, pořadu komerční televize Markízy, kde si spolu s košickou milionářkou Norou Mojsejovou a českým hercem Markem Vašutem vyzkoušeli roli nekompromisních porotců hodnotících styl a výběr oblečení slovenských dívek.

Pořad vysílaný od února do června potvrdil, že Marek Vašut na Slovensku "zdomácněl". "Nestačil jsem vyprchat ze vzpomínek střední generace, v polovině 90. let jsem hrál ve slovenských filmech," odpovídá Vašut na otázku, proč je zde tak populární.

V minulosti uváděl slovenskou Miss i večírek komerční Markízy v Bratislavě, vystavoval svou počítačovou malbu, otevíral exkluzivní dům módy Alizé, zahrál si i v prvním slovenském seriálu Mezi námi. Vše ve slovenštině. Vašut v československé výměně herců nevidí nic překvapivého. "Platí to i opačně. Snad v každém českém filmu dnes hrají slovenské herečky," dodává.

Na bratislavských divadelních prknech bodovala i Helena Vondráčková, která si na Nové scéně zahrála v muzikálu Hello, Dolly! S vedením divadla se však nepohodla a smlouvu zrušila.

Obecně lze říci, že Slováci se o českou kulturu zajímají v mnohem větší míře, než je tomu obráceně. Snad každou druhou písničku v bratislavském rádiu zpívá český interpret, vytahují zde i pecky, které jsou u nás již dávno zapomenuté.

České kapely na Slovensku vyprodávají sály, na odbyt jdou velmi dobře i čeští spisovatelé. Na pokoji naše celebrity nenechá ani slovenský bulvár, který dobře ví, že Slováci na české hvězdy nezapomněli.

MICHAELA BUČKOVÁ, MF DNES

obsah | kultura - kultúra