Věčné návraty Karla a Heleny

Zní to jako pohádka o Karlovi a Heleně. Dvě hvězdy, snad největší, jaké na českém nebi dlouho a vytrvale září, spojily síly na velkém turné. Začali loni v prosinci, obkroužili republiku po halách a včera se loučili koncertem v pražské T-Mobile Areně. Od počátku do konce té spanilé jízdy je slyšelo asi sto tisíc diváků, kteří zpívali Kávu si osladím, tančili na Dlouhou noc a zavalili oba zpěváky tunami květin. Že by zazvonil zvonec, dozněl poslední přídavek a po dnešku byl pohádky konec?

Určitě ne. Oni dva se určitě sejdou, vždyť úspěšné projekty se neopouštějí. Přetrval Olympic, ačkoli jej Petr Janda rozpouštěl. Existuje Elán, který v září přitáhl davy na Letnou, i když zpěvák Jožo Ráž trousil, že kapela již nemá co říci. O Karlu Gottovi a Heleně Vondráčkové víme, že až se v roce 2005 dostaví nová liberecká hala, oni tam budou pozváni, aby odstartovali její provoz. A oni tam jistě rádi zazpívají.

Helena vždycky zpívala s někým jiným, říká Gott

Jak je možné, že nespolupracovali už dřív? "Snad jsme vyzráli, dospěli a mohli si říct, že by společné vystoupení nemuselo být špatné," míní Helena Vondráčková. Poprvé se setkali v roce 1964 na Libereckých výstavních trzích, místě památných estrád. "Tenkrát jsem byla ještě na gymplu a jela tam zpívat místo chmelové brigády," vzpomínala Helena Vondráčková.

"Zatímco jí se líbil můj raný hit Oči má sněhem zaváté a další písničky míň, u mě to bylo opačně. Začínala s Červenou řekou, která mi připadala dobrá tak k táborovému ohníčku, teprve později dělala zajímavé věci. Vždyť vidíte, že Pátá je dodnes hit," řekl zpěvák. Nejsou přátelé, ale kamarádi. Zvali se navzájem do svých pořadů v Československé televizi. První společný duet byl True Love a potom jedna píseň z muzikálu Miss Saigon.

"Helena pořád zpívala s někým jiným, nejčastěji s Jirkou Kornem, a já vždy jen naprázdno polknul a říkal si - tancovat neumím, natož stepovat, ani bruslení mi nejde, asi nikdy nebudu jejím partnerem," žertoval zpěvák v Týdeníku Televize. O turné začali uvažovat poté, co v září 2000 vyprodali proslulou newyorskou koncertní síň Carnegie Hall. Tehdy ještě byla Helena hostem Karla. Přišli krajané, fanoušci ze Slovenska, Ruska, Japonska, Belgie či Švýcarska a také Američané.

"Oba na vrcholu svých kariér, začali v New Yorku tam, kde vrcholí kariéry největších hvězd," konstatoval prý ve Washingtonu působící spisovatel Arnošt Lustig. A jako by ani to nestačilo, dva roky poté oba zpěváci spolu s Evou Urbanovou a Leo Marianem Vodičkou dobyli moskevský Kreml. Obrazně řečeno, je to místo, odkud dříve vanul do Česka mráz a které ovlivnilo českou populární hudbu více, než je zdrávo. Ale na české hudební výsadky si Rusové pamatují.

"Když vyprodaný Sjezdový sál zpíval světoznámou ruskou píseň Podmoskovnyje večera, všichni věděli, že se povedlo něco daleko zásadnějšího než jeden koncert," popisoval očitý svědek. Spolupráce obou hvězd přišla v době, kdy Helena Vondráčková prožila nový průlom, provázený masovým prodejem desek a soudním sporem s kritikem Janem Rejžkem o to, jestli se opírá, nebo neopírá o staré struktury. Nový tým, který jí dělal poslední desky, si nakonec otestoval i Karel Gott, jenž se pokusil modernizovat svůj styl na nedávném albu Pokaždé.

Profesionálové, nebo zombie?

I tak mají oba zpěváci obrovský katalog hitů, který vystavěli vytrvalou prací jako pyramidu v Gíze a jenž se dá shrnout názvem jednoho z turné Karla Gotta: Čtyřicet prozpívaných let. Jejich vytrvalost a přizpůsobivost, jdoucí přes módní vlny a režimy, jim přinesla uznání i jízlivosti kolegů.

"Oba jsou pro mě takoví zombíci," řekl Jaroslav Hutka, který kvůli účasti obou hvězd nezahrál letos v lednu na galavečeru Pocta Václavu Havlovi. "Jsou to superprofesionálové," říkají manažeři i promotéři na adresu obou zpěváků, kteří prý za socialismu pracovali tak tvrdě, jako by žili v kapitalismu. Když pak přišel kapitalismus, oni zpívají, nezaskočeni, dál. A to je otevřený konec jejich pohádky o věčných návratech a věčném mámení.

Plné haly, lidé ve svátečním a děti s památníčky

Co koncert, to svátek fanoušků Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Jejich příznivci přicházeli s celými rodinami, oblečeni často ve svátečním. Přijetí, kterého se oběma zpěvákům a jejich Boom! bandu dostávalo, bylo vřelé. Lidé nešetřili květinami, které nosili k pódiu, zatímco jejich ratolesti se těšily, až vyrazí za idoly s památníčky. Obě hvězdy se pak ocitly v naprostém obležení. Tříhodinový program nazvaný Best Of Tour 2003 byl pochopitelně složen z hitů Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Loni v prosinci, když se turné rozbíhalo, zpěváci zařadili vánoční písně. Jenže kdyby měly zaznít všechny šlágry dvojice G + V, koncerty by trvaly velmi, velmi dlouho. Jenom Karel Gott vydal více než sedmdesát alb.

"Z našeho prvního společného turné máme velkou radost. Škoda, že jsme na takový nápad nepřišli už dříve," litovala Helena Vondráčková. "Ale vždyť se známe teprve sedmatřicet let," žertoval Karel Gott. Každý z nich měl na pódiu odlišnou roli. Zatímco zlatý slavík publikum noblesně provázel dějinami svých úspěchů, akční Vondráčková sršela energií a často vytáčela partnera v tanci. Také včera v pražské T-Mobile Areně zahajovali koncert duetem Tak jdem, tak jdou a pak se zpěváci střídali u mikrofonu.

Je vás tu víc než loni," vítala Helena Vondráčková publikum. Mýlila se. Některá místa, hlavně v zadní části haly, zůstala neobsazena. Zpěvačka uvedla píseň Já půjdu dál, pak přišel na řadu novější song To tehdy padal déšť. Také Karel Gott se pustil do aktuální písně Jestli tě budu mít rád a připomenul hit Noční král. Pak si každý z interpretů "střihl" tři skladby, Helena Vondráčková "vypálila" například nátlakovou píseň Nebudeme sedět doma, při které se přední sedící řady zavlnily. Po vystoupení hosta, zpěvačky Dashi, a vláčném duetu Jen pár večerů, opanoval pódium Karel Gott s rychlejší skladbou Pretty Woman či hitem Jako James Bond.

"Kdo by nechtěl být jako on," zasnil se zpěvák. Po přestávce měnily hvězdy kostýmy a míchaly své dávné hity s novinkami. Píseň Lásko má, já stůňu si s Helenou Vondráčkovou zpívalo i bratislavské publikum. Karel Gott vybral razantní píseň Dám dělovou ránu (Bum, bum, bum), která měla v domácích halách odezvu v tisícihlavém zpěvu, stejně jako song Kávu si osladím. Kapela Boom! band s dechovou sekcí a dívčím sborem poskytovala slavičím hlasům potřebné hudební barvy včetně rockových nebo tanečních rytmů a snažila se hrát moderně. Jakmile Helena Vondráčková spustila Dlouhou noc, publikum často opouštělo sedačky a běželo tančit pod pódium. Energická Helena rozhýbávala i svého kolegu na scéně a v závěru koncertů se oba střídavě trumfovali evergreeny Nač vlastně v půli vzdávat mač, Zůstanu svůj, Pátá, Beatles, Malovaný džbánku či Lady Carneval.

Turné se proměnilo v sérii jedenadvaceti dlouhých nocí. Pro řadu měst se stalo vys toupení obou zpěváků společenskou událostí, na kterou se dostavil starosta a místní honorace. Například v Havířově vloni oslavili čtyřicáté sedmé narozeniny města koncertem Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Do haly se vmáčklo pět tisíc lidí. Také zaplněná sportovní hala ve Zlíně uvítala letos v květnu obě hvězdy. V Českých Budějovicích se Karel Gott a Helena Vondráčková objevili dvakrát, poslední koncert odezněl 22. října.

Prozpívali se k filmu

Psal se rok 1975, když se Karel Gott s Helenou Vondráčkovou poprvé setkali před filmovou kamerou v Romanci za korunu. Tahle jásavá mládežnická hříčka o učni Píďovi ve vlídném království socialistické pop-music vešla do dějin spíše jako vrchol nesmyslu než zpěváckého herectví, obě hvězdy však pokoušely stříbrné plátno ještě mnohokrát.

Gott téměř ve všech snímcích představoval hrdinu své skutečné profese. Například v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů byl popovým zpěvákem, v komedii Slasti Otce vlasti zase italským zpěvákem, ve filmu Hvězda padá vzhůru si budoval hudební kariéru jako novodobý Švanda. A přímo sebe, tedy populárního Karla Gotta, "hrál" ve filmu 30 panen a Pythagoras, ale i čtvrtstoletí poté v Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Teprve pohádka Z pekla štěstí 2 mu nadělila dvojroli Boha a Lucifera.

Helena Vondráčková začala šťastněji, jako Šíleně smutná princezna z roku 1968. Ale pak už také hrála většinou zpěvačku z povolání, ať v bláznivé komedii Jen ho nechte, ať se bojí či ve snímku Barrandovské nocturno. Teprve v porevoluční taškařici Trhala fialky dynamitem jí připadla role zmrzlinářky.

Nyní ještě povýšila: v Kameňáku 2 má představovat psycholožku. Ani říše animovaného filmu nezůstala oběma zpěvákům uzavřena. Jméno Heleny Vondráčkové se najde v titulcích Zemanovy Pohádky o Honzíkovi a Mařence, s Karlem Gottem zůstává spojena Včelka Mája, která oblétla svět. Mimo jiné pod jmény Biene Maja, Maya the Bee či Mitsubachi Maya no boken.

VLADIMÍR VLASÁK

obsah | kultura - kultúra