Havlův Dálkový výslech bude mít pokračování

Známá kniha Dálkový výslech Václava Havla bude mít po dvaceti letech pokračování. Exprezident společně s publicistou Karlem Hvížďalou jej právě dokončují.

Přesný název knihy i obsah zatím tají. "Ještě jsme text ani nepustili z rukou ke korekturám," vysvětluje tajnosti Hvížďala.

Očekávanou knihu chtějí oficiálně představit počátkem května na pražském veletrhu Svět knihy, největší knižní přehlídce v Česku.

Původní Dálkový výslech - jak je zřejmé už z názvu - vedl Hvížďala v roce 1986 z exilu v německém Bonnu. Přednímu disidentovi Václavu Havlovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z knižního rozhovoru stal trhák. Prodalo se čtvrt milionu výtisků. Lidé byli zvědavi, kdo to ten první demokratický prezident vlastně je.

Dá se očekávat, že úspěch bude mít i další díl, vydaný u příležitosti exprezidentových sedmdesátin, stejně jako mívají memoáry všech významných politiků. Navíc to bude první Havlova publikace od února 2003, kdy odešel po třinácti letech z Hradu do politického důchodu.

"Nová kniha je v podstatě pokračování. Je za tím hodně práce. Ale zatím jsme si dali informační embargo, o konkrétních věcech z knihy začneme mluvit až tak za dva měsíce," říká publicista Hvížďala.

Tentokrát si s Václavem Havlem nemusel složitě dopisovat přes železnou oponu. "Ani bych neřekl, že je to pokračování Dálkového výslechu. Je to čistě nové dílo. Ale více prozradit nemohu," tvrdí zase exprezidentův tajemník Jakub Hladík.

Kromě knihy s Hvížďalou dokončuje Havel též vlastní divadelní hru, kterou by rád představil rovněž ještě letos. "Bohužel zápasím s nedostatkem času. Ale doufám, že to dobře dopadne. Letos mi bude požehnaných sedmdesát let a já mám dojem, že je to taková příležitost a výzva k tomu, abych pár věcí uzavřel a dodělal," prozradil Havel letos v lednu.

VÁCLAV DOLEJŠÍ

obsah | kultura - kultúra