Hledají se nejlepší české knihy
Martin Šmaus je jediným autorem, jehož jméno se ocitlo dvakrát v nominacích na nejlepší knihy loňského roku v soutěži Magnesia Litera.
Pohledy do minulostiVe Šmausově příběhu cikánského chlapce Andrejka vidí porota návaznost na velkou románovou tradici, která za první republiky čerpala z mytické Podkarpatské Rusi. "Chlapcova postava, její marný zápas se životem, činí z tohoto románu moderní dramatický a drsný baladický příběh," stojí ve vyjádření komise.O Literu za prózu se dále utká román Věry Noskové Bereme, co je, zachycující dospívání dívky na maloměstě v 50. a 60. letech minulého století. Do padesátých let se vrací i nominovaná kniha Jiřího Hájíčka Selský baroko, příběh jednoho udání na českém venkově a znovu otevírané minulosti. V objevech roku se kromě Šmausovy prvotiny sešla osobitá básnická sbírka Terra incognita třiatřicetileté mladoboleslavské autorky Ha- ny Hadincové, u níž si porotci cení nesmlouvavosti a přesnosti, a kniha Petra Mikšíčka Sudetská pouť aneb Waldgang. Absolvent kulturologie svou túru Sudetami zpracoval do pozoruhodné knihy dojmů, příběhů i historických úvah. V poezii si nominaci za sbírku Větrní získal Radek Malý, jehož porota označuje za "jeden z nepochybných a nejvýraznějších talentů". Pro barevnost a prostornost jsou ceněny básně Zuzany Hutňanové Třetí svíce, zatímco u třetí kandidátky Karly Erbové je to vyzrálost sbírky Vasquezův jestřáb.
Historie na tisíci stranáchO Literu za naučný titul bojuje Zaniklá sláva savců, jež rekonstruuje vyhynulé savce období třetihor, dále monografie Břetislava Horyny věnovaná takzvané jenské romantice a více než tisícistránková publikace Jana Křena Dvě století střední Evropy.Ještě obsáhlejší titul lze objevit v nominacích za nakladatelský čin, totiž dvousvazkovou publikaci o osmnácti stech stránkách Politické strany. Uspět však mohou i černobílé fotografie Čech včleněné do knihy Jana Reicha Bohemia či edice Strukturalistické knihovny. Letos poprvé se v nominacích objevuje knížka zesnulého autora - Vladislava Stanovského. Organizátor cen Pavel Mandys to vysvětluje tím, že autor knížku Jak Kristuspán chodil se svatým Petrem po světě celou stihl připravit k vydání. Jde o moderní adaptaci českých příběhů o Kristovi a svatém Petrovi. V kategorii dětských knih se dále objevují imaginativní Tibet, který je nejosobnější knihou Čechoameričana Petra Síse, a poetické, humorné a hravé pohádky Co vyprávěla Dlouhá chvíle básnířky Violy Fischerové.
ALICE HORÁČKOVÁ, MF DNES
|
obsah | kultura - kultúra |