Štefan Margita směřuje do La Scaly

Velký debut čeká v únoru tenoristu Štefana Margitu. Poprvé totiž stane na prknech milánské La Scaly. Bude po delší době prvním tuzemským sólistou, který vstoupí do slavného operního chrámu: naposledy se v něm roku 1997 představila Eva Urbanová.

Margita je obsazen do nové inscenaceWagnerova Tannhäusera, v níž bude zpívat Waltera. Opera se odehrává v prostředí středověkých pěvců-minnesängerů a Walter je jedním z nich. Není to sice hlavní role, ale právě proto je podle Margity ideální pro takovou příležitost. "Jde mi o to vyzkoušet si, co to udělá. Zpívat v La Scale, to není žádná legrace, publikum je tam prý nebezpečné," poznamenává zpěvák.

Roli mu nabídl dirigent Jeffrey Tate. "Už jsme spolu dříve jinde dělali Bergova Vojcka a na základě této spolupráce mě obsadil do Tannhäusera," vysvětluje Margita. Roli vzal rád také proto, že je z německého oboru. I ten se v La Scale uvádí, třebaže dominuje italský repertoár. "Italskou operu bych však v La Scale nikdy nevzal, i kdyby mi ji nabízeli. Nejsem prostě italský hlas," zdůrazňuje Margita, který je zvědav i na zrekonstruované prostory La Scaly. Ta byla teprve minulý týden slavnostně otevřena po téměř tříleté renovaci. "Zkoušet však budeme ještě v provizorním Teatro Arcimboldi, neboť La Scala zatím ještě nenajela na plný provoz. Zkoušet se začne hned po Novém roce. Silvestra strávím v Praze a okamžitě poté odlétám do Milána. Už 3. ledna mám první zkoušku. Příprava inscenace potrvá šest týdnů," říká tenorista.

Margita se na jevišti setká s dalšími zpěváky, jejichž jména mají ve světě opery patřičný zvuk. Hlavní roli Tannhäusera bude zpívat americký tenorista Robert Gambill, Alžbětu sopranistka Adrianne Pieczonka, Venuši Petra Langová. "Je dobré mít vedle sebe vynikající zpěváky. Motivuje vás to k lepším výkonům," zdůrazňuje Margita, který už má v kapse smlouvu i na další roli v La Scale. To se bude psát rok 2008, bude to opětWagnerova opera, ale tentokrát už velká role: Loge ve Zlatu Rýna. "Když uzavírám smlouvy s takovým předstihem, vždycky si říkám, taková doba, člověk neví, co bude za čtyři roky. Ale jinak to v operním světě nejde, operní domy plánují s velkým předstihem."

Wagnerova hudba je v Margitově operním repertoáru novinkou. Dosud se spíše etabloval jako janáčkovský pěvec, největší úspěchy stále slaví s Lacou z Její pastorkyně. Příští rok by ho měl zpívat koncertně v Berlíně s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou sira Simona Rattlea. A uvidí ho i pražské publikum. "Měl bych vystoupit v nové inscenaci, kterou připravuje Národní divadlo," prozrazuje. Také do dalších Janáčkových oper je Margita často obsazován. Nedávno například v Ženevě ztvárnil Luku v opeře Z mrtvého domu.

"Dirigoval Jiří Bělohlávek, s nímž se úžasně pracuje. Dirigent je pro zpěváka vždy nejdůležitější postavou. Tak třeba v hledišti seděl při jednom představení legendární francouzský dirigent Pierre Boulez a nabídl mi, abych účinkoval v produkci Z mrtvého domu, kterou bude postupně dirigovat v sezoně 2007 až 2008 ve čtyřech předních evropských divadlech. Z toho pozvání mám obrovskou radost," pochvaluje si Margita.

Tenoristova úspěšná mezinárodní kariéra trvá už řadu let. "Mým krédem je postupovat pomalu.

Rychlokvašené kariéry jsou zrádné," poznamenává Margita, který už hostoval na všech předních scénách s výjimkou Metropolitní opery. "Už dvakrát jsem dostal nabídku, ale musel jsem odříci, protože jsem měl prestižní závazky jinde. Ale říkám si, že je to osud, který mě pozdržel a čeká, až nastane ten správný okamžik."

VĚRA DRÁPELOVÁ

obsah | kultura - kultúra