Novým ministrem kultury bude Jandák

Zesnulého ministra kultury Pavla Dostála v úřadu nahradí herec a šéf zlínského filmového festivalu Vítězslav Jandák. Mluvčí vlády Lucie Orgoníková o rozhodnutí premiéra Jiřího Paroubka informovala ve vysílání Českého rozhlasu. Ministra na návrh předsedy vlády jmenuje prezident.

"Z mého hlediska pan Jandák nejlépe splňuje kritéria. Chci, abychom zahájili dialog s katolickou církví," uvedl v pondělí po oznámení svého výběru premiér Jiří Paroubek. Prezident Václav Klaus se podle sdělení Petra Hájka z tiskového odboru Hradu k výběru vyjádří zřejmě v úterý.

"Vítězslav Jandák má řadu přátel v uměleckých kruzích po celém světě, patří mezi ně i slavný hollywoodský herec Michael York, který osobně navštívil letošní zlínský festival," uvedla Orgoníková v tiskové zprávě.

Jandák byl druhým navrženým kandidátem po Vladimíru Darjaninovi, jehož jméno vzbudilo odpor části umělců. Ti se ve středu sešli s premiérem a navrhli ředitele Dilie Jiřího Srstku.

Jiná skupina umělců v čele s režisérem Jurajem Herzem v pátek navštívila prezidenta a vyjádřila podporu Jandákovi. Jandák míní jít ve stopách Pavla Dostála s jedinou výjimkou - chce zlepšit vztahy s církví.

Od politiky zpět k filmu

Jandák je dobře znám z filmů a televizních inscenací, hrál v Tankovém praporu i v seriálu Černí baroni. Dříve se objevil také ve snímcích Metráček, Mladý muž a bílá velryba, Signum laudis, Láska z pasáže a Dým bramborové natě. Vedle kvalitních snímků se však objevil i v pokleslejších filmech Divoké pivo či Konto separato.

Na začátku devadesátých let vstoupil do politiky, v letech 1990 - 1994 působil na městském zastupitelstvu v Praze, nejprve zastupoval republikány a pak ODS. Z funkce radního však ze zdravotních dlůvodů odešel.

V posledních osmi letech je jeho jméno spojeno se zlínským mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež. Vítězslav Jandák se narodil 3. srpna 1947 v Praze. Po absolvování DAMU v roce 1970 získal angažmá v Divadle Na zábradlí. V roce 1977 přešel pak na čtrnáct let do hereckého souboru Filmového studia Barrandov. Často hostoval také v Laterně magice.

NOVINKY

obsah | kultura - kultúra