Ředitel ND odvolal šéfa opery Nekvasila

Pověřený ředitel pražského Národního divadla Jan Mrzena odvolal šéfa opery Jiřího Nekvasila. Vedením souboru zároveň pověřil Zdeňka Harvánka. "V pondělí jsem byl na schůzce s panem Mrzenou, kde se mě snažil přesvědčit, abych odešel na vlastní žádost. To jsem odmítl s tím, že by bylo vhodné dokončit rozdělanou práci, dokončit sezonu a pak počkat na řádně zvoleného ředitele Národního divadla a na řádný konkurz na nového šéfa opery," řekl Jiří Nekvasil.

Jeho odvolání je druhou změnou ve vedení Národního divadla během krátké doby. Jako první opustil svou funkci ředitel ND Daniel Dvořák, jehož odvolal ministr kultury Martin Štěpánek kvůli výsledkům hloubkové kontroly, kterou do divadla poslal ještě Štěpánkův předchůdce Vítězslav Jandák.

Na Dvořákovo místo Štěpánek následně jmenoval právě Mrzenu, který jako důvody Nekvasilova odvolání uvedl "dlouhodobé pochyby odborné veřejnosti o způsobu vedení operního souboru, neřešení některých zásadních systémových záležitostí a problémy při dodržování rozpočtové kázně souboru".

Jiří Nekvasil nepovažuje vyjmenované důvody za dostatečné. "Jen zpochybnil naší uměleckou vizi, tedy to, proč jsme byli jmenováni. Já jsem režii vystudoval a mám na ní i červený diplom," brání se Nekvasil, podle něhož nemá Mrzena k jeho odvolání mandát.

"V září, po odvolání ředitele Daniela Dvořáka, jsme byli ujištěni, že pan Mrzena je pouze pověřen vést divadlo do té doby, než bude na základě konkurzu jmenován řádný ředitel. Jenže mým odvoláním zasáhl do uměleckého chodu. Pan Mrzena i pan ministr tedy evidentně lžou," soudí Nekvasil.

Nekvasil se společně s šéfy dalších uměleckých souborů Michalem Dočekalem (činohra) a Petrem Zuskou (balet) postavil proti Dvořákovu odvolání, které považují za nezdůvodněné. Napsali kvůli tomu i otevřený dopis premiérovi Mirkovi Topolánkovi.

Novým šéfem opery místo Nekvasila pak Mrzena jmenoval Zdeňka Harvánka, který dosud působil jako vedoucí umělecké správy opery.

Podle Nekvasila mohou přijít i další změny. "Prý se něco chystá i na šéfdirigenta Olivera Dohnanyiho, což je špičkový umělec. Považuji to za spiknutí proti renomovaným umělcům, kteří byli do svých funkcí řádně jmenováni," uvedl odvolaný šéf opery.

iDNES.cz

obsah | kultura - kultúra