Pražské Rokoko slaví devadesátiny

Devadesát let slaví Divadlo Rokoko tento týden festivalem, který se ohlíží za slavnou historií této pražské scény. První představení se v sále pod Václavským náměstím konalo na první svátek vánoční roku 1915.

Devadesát let ale neznamená devadesát sezón - od poloviny 40. až do konce 50. let 20. století sloužilo podzemí jako kavárna, závodní jídelna či dokonce skladiště. Na scéně Rokoka se ovšem vystřídalo mnoho slavných umělců - působil zde kabaret Červená sedma, Karel Hašler, Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Saša Rašilov, Martin Frič, Emil Artur Longen, Xena Longenová, jednu sezónu zde našli útočiště Jiří Voskovec a Jan Werich s jejich tehdy Spoutaným divadlem a řada dalších.

Na kabaretní tradice navázalo Rokoko v 60. letech pod vedením dvojice Vostřel - Šašek, definitivní příklon k činohře znamenalo v půlce 70. let začlenění pod Městská divadla pražská.

Program jubilejního festivalu chce připomenout téměř všechna období, jimiž Rokoko prošlo. V úterý večer to bude kabaretní pásmo mapující historii od jeho vzniku do 60. let, ve středu budou na "své divadlo" vzpomínat herci a zpěváci Jitka Frantová, Marta Kubišová, Václav Neckář, Karel Štědrý aj. V dalších dnech připomene své působení v Rokoku spolek Kašpar a Zdeněk Potužil, v pátek festival zakončí premiéra Klicperovy komedie Zlý jelen v režii Tomáše Svobody. Historii Rokoka zachytí i výstava a film Rokokolace.

PRÁVO

obsah | kultura - kultúra