Šímův obraz je druhým nejdražším v historii

Ze dvou třetin zaplněný sál v pražském Paláci Žofín napjatě sledoval v neděli krátce před druhou hodinou dražební souboj o obraz českého malíře Josefa Šímy. Dílo, zobrazující velké vznášející se vejce, autor namaloval v roce 1927 a bývá v odborné literatuře nazýváno různě: ML, Vejce, Rovnováha nebo MZ.

Dražba začínala na částce 6,5 miliónu korun. O malbu na plátně o rozměrech 140 krát 70 centimetrů bojovali dva sběratelé. Přihazovalo se po sto tisících. Vydražená cena nakonec byla 6,7 miliónu korun. Nový kupec k tomu musí ještě zaplatit pořádající aukční síni 1. Art Consulting Brno přirážku ve výši 5 procent, takže konečná prodejní cena za Šímovo vejce činí 7 miliónu korun. Zájemci nebyli v síni přímo přítomni, ale oba dražili zcela anonymně pomocí mobilního telefonu.

Dražší byl pouze Filla

Zatím nejdražší Šímova díla stála na aukčním trhu o více než polovinu méně. V roce 2002 firma Pictura prodala Šímův pohled na přístav Le Havre za 2,95 miliónu korun (cena bez aukčního příplatku) a téměř abstraktní kompozici Šílená královna za 2,8 miliónu korun. To byly nejvyšší sumy za Šímu na aukcích doma i ve světě. Firma 1. Art Consulting Brno je tak od 1. února držitelem nového aukčního rekordu.

Šímovo vejce s vydraženou cenou 6,7 miliónu se na českém cenovém Olympu usadilo na druhém místě. V současné době je v České republice průměrná mzda 16 522 korun. Občan s tímto příjmem by musel šetřit celý svůj měsíční plat po dobu 35 let, aby si mohl koupit Šímovo vejce.

(kov), Právo

obsah | kultura - kultúra