Porotu Czech Press Photo si získal snímek Bolest Beslanu

Fotografií roku 2004 se stal v tuzemsku snímek Jana Rybáře nazvaný Bolest Beslanu. Reportér Mladé fronty Dnes na něm zachytil pohřeb jednoho ze zabitých dětí po tragédii, která se odehrála počátkem školního roku v Severní Osetii. Pořadatelé soutěže Czech Press Photo oznámili i další výsledky jejího desátého ročníku.

Rybářova vítězná fotografie, která dostává cenu Křišťálové oko a její autor odměnu 120.000 korun, získala i druhou cenu v kategorii Aktualita. Po loňské černobílé a sociálně laděné vítězné fotografii Ibry Ibrahimoviče se tak soutěž znovu vrací k oceňování snímků zachycujících lidské tragédie.

Podle předsedkyně poroty Elisabeth Biondiové z amerického časopisu New Yorker je letošní výsledek soutěže výjimečnou událostí v tom, že Rybář je píšícím novinářem. Člen poroty William Ewing konstatoval, že soutěžní snímky mají kvalitu srovnatelnou s evropskou úrovní. Porota si jen stěžovala, že autoři posílají málo sérií. "Těžce se posuzuje, zda za fotografií stojí autorova vize a promyšlený postup, nebo zda je jeho dílo jen otázkou náhody," řekl Ewing. Většinu cen porota ale udělila za série snímků.

Vítěz nikdy nezažil takovou koncentraci smutku

Rybář se vyhlašování výsledků nezúčastnil, neboť pobývá ve Washingtonu. "Viděl jsem na svých cestách hodně strašných věcí ve válečných konfliktech od Bosny po Irák, ale nikdy jsme ještě nezažil takovou koncentraci tragédie a smutku," tlumočila jeho komentář ke snímku Daniela Mrázková z pořádající organizace Czech Photo. Vítěz dnes vede zahraniční oddělení Mladé fronty Dnes, 15 let pracoval v listu jako redaktor.

Grant Prahy porota udělila Tomkimu Němcovi za sérii Život české menšiny v rumunském Banátu. S tímto cyklem vyhrál i v kategorii Každodenní život. V osmi soutěžních kategoriích připadne vždy jejímu vítězi 20.000 korun, držitelům druhých cen poloviční suma a ti, kteří skončili jako třetí, dostávají po 5000 korun.

V kategorii Aktualita dostal první cenu reportér Mladé fronty Dnes Dan Materna za snímek Exekuce dětí rozvedených rodičů. Odnesl si ve stejné kategorii i třetí cenu za fotografii Romské nepokoje na východním Slovensku vyvolané úpravou sociálních dávek.

V kategorii Reportáž zvítězil rekordman soutěže co do počtu získaných cen Jan Šibík se sérií snímků lidí nemocných AIDS pořízenými na Ukrajině. Kategorii Lidé, o nichž se mluví, vévodí podle rozhodnutí poroty cyklus Jana Zatorského Stěhování expremiéra Vladimíra Špidly, třetí v této kategorii je reportér ČTK Michal Doležal se snímkem Václava Havla.

Ve sportovní kategorii zvítězil reportér agentury AFP Joe Klamar se sérií Zápas v boxu na OH v Aténách. V kategorii Umění dostal Zlaté oko Herbert Slavík za zachycení života hostů filmového festivalu v Karlových Varech. Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dostal Jiří Benák za snímek ženy hledající manžela v uprchlickém táboře v Súdánu. Dětská porota přidělila cenu UNICEF Janu Šibíkovi za snímek opuštěného ukrajinského děvčátka. V rámci soutěže ještě udělily šest cen firmy, které vyrábějí fotografické materiály a přístroje.

Oceněné a další vybrané práce budou vystaveny od 11.11.2004 do 30.1.2005 na Staroměstské radnici v Praze. Výstava poté bude putovat péčí ministerst va zahraničí ČR po světě.

(iln)

obsah | kultura - kultúra