Kam kráčaš, slovenská známková tvorba?
Často, keď sa ma niekto spýtal, ako sa pozerám na rozdelenie Česko-Slovenska, čo pozitívne prinieslo Slovensku, som miesto úvah o možných iných riešeniach radšej povedal: "Pozrite sa na slovenské známky!".
Slovensko malo na začiatku najväčší problém v tom, že Poštová tlačiareň cenín (PTC) bola v Prahe, takže všetky známky od roku 1993 bolo treba tlačiť v zahraničí. V čase rozdelenia federácie nemalo Slovensko ešte dostatok vlastných rytcov, takže na mnohých známkach spolupracovali českí tvorcovia. Už na začiatku sa objavili úvahy o možnosti tlače aspoň časti známok ofsetovou technikou vo vlastných tlačiarňach. Ale nakoniec sa Slovenská pošta rozhodla vydávať len známky, ktorých základom je tlač z rytiny. Všetky známky a všetky obálky prvého dňa vydania (FDC) okrem niekoľkých FDC tlačených ofsetom pre výplatné známky boli naďalej vytlačené v Poštovej tlačiarni cenín v Prahe. Po otvorení oddelenia rytectva a ceninovej tvorby na katedre grafiky VŠVU v Bratislave sa započalo tiež s výchovou novej generácie slovenských známkových tvorcov, najmä rytcov. Prvé veľké varovanie vyslala Slovenská pošta do sveta 30. mája 2003. V ten deň Slovenská pošta, ktorá sa až doteraz pýšila tým, že ako jediná na svete vydáva len známky, ktorých základom je tlač z rytiny (niekedy dodávala, že aj Česká pošta sa znížila k vydávaniu známok tlačených ofsetom - kvôli presnosti: z celkove 364 v ČR doteraz vydaných známok bolo ofsetom tlačených len 21), v tento deň vydala tlačový list k tretiemu miestu slovenských hokejistov na Majstrovstvách sveta. Je otázne, či k takejto udalosti treba vydávať známku, dokonca v tlačovom liste. Československá pošta len raz, v roku 1962, keď ČSSR bola vo finále na Majstrovstvách sveta vo futbale v Chile, k tomuto úspechu vydala známku. Súdny človek povie, že tu ide len o to, aby sa filatelistovi čo najviac vytiahlo z "kešene", lebo vlaňajší titul majstrov sveta "ocenila" Slovenská pošta známkou s nominálnou hodnotou desať korún. Tohtoročné tretie miesto už filatelistov stálo dvadsať korún za známku a osemdesiat korún za tlačový list, ale do očí bije grafická úprava tohto diela. Vyhotovené bolo narýchlo z neretušovanej fotografie, malá známka s celým mužstvom v kontraste s veľkou postavou bránkara. Zaráža pritom skutočnoť, že použitá tlačová technika je ofset! Možno si niekto povie, že Slovenská pošta chcela vydanie urýchliť tým, že známku vytlačí na Slovensku a inú tlačovú techniku tu nemá k dispozícii, ale od roku 2000 sa môže na tlač FDC používať technika oceľotlače z plochých dosák v tlačiarni TAB Bratislava. Alebo to boli časové dôvody? Je to možné, príprava rytiny predsa len nejaký čas trvá, ale napríklad vlaňajšia známka oslavujúca titul majstra sveta v hokeji vyšla len o mesiac neskôr než tohtoročná. Potom môžu vstúpiť do hry aj finančné dôvody - tlač známok je na Slovensku určite lacnejšia než inde na svete. Ale pozor: známky neboli tlačené na Slovensku, ale vo Veľkej Británii v tlačiarni Walsall Security Printers Ltd. Teda jediným dôvodom zostáva bezprácny zisk, lebo známka s nominálnou hodnotou dvadsať korún momentálne nie je potrebná a jej vytrhnutie z tlačového listu je oveľa náročnejšie než u bežných známok.
Treba len veriť, že nad týmito tendenciami napokon zvíťazí zdravý rozum a aj v roku 2004 sa budeme stretávať s kvalitnýnmi slovenskými známkami tlačenými z rytiny - teda technikou, ktorá týmto známkam v doterajšej histórii priniesla rad medzinárodných ocenení vrátanie toho najvyššieho - zvolenia za najkrajšiu známku sveta.
DAVID SCHILLER, VOJTECH ČELKO
|
obsah | kultura - kultúra |