Česko vyhrálo šampionát piv

Fotbalové mistrovství světa ještě ani nezačalo a Češi už mohou slavit vítězství. Nevybojovali ho však na německých stadionech, ale u redaktorů časopisu Stern, kteří ochutnávali piva z jednotlivých států, které budou na šampionátu hrát.

Přitom se drželi rozlosování turnaje a boje mezi sebou sváděly jednotlivé týmy stejně, jak by je mohlo dohromady svést rozlosování mistrovství.

Mezi rozhodčí-degustátory patřila čtveřice redaktorů Sternu a Conrad Seidl, zavalitý chlapík z Rakouska, který bývá považován za nejlepšího německy mluvícího pivního novináře.

Odpovídala tomu také váha jeho hlasu. Na rozdíl od reportérů ze Sternu se jeho bod započítával trojnásobně. Do dějiště pivního mistrovství dorazil 47letý Rakušan v kožených kalhotách a trojrohém klobouku. Ideální dres pro muže, kterému jeho znalosti vynesly titul Bierpapst neboli pivní papež.

Každou zemi reprezentovala pro ni typická značka piva. U některých exotických států však nastal problém už při shánění jejich "reprezentací". Rozhodčí ze Sternu tak museli vzít zavděk vším, třeba i íránským nealkopivem Golden Delster, které podle porotců "páchlo starým senem".

Podobné hodnocení získala i piva ze Saúdské Arábie (smrdí rybinou) či Argentiny (jako voda s náznakem pivního aroma).

Aby chutě porotců v počátečních soubojích příliš neutrpěly, byl systém střetnutí každý s každým už ve skupinách změněn na vyřazovací souboj. Od osmifinále se ale jelo přesně podle rozpisu šampionátu.

Česko v dresech Budvaru

Prvním soupeřem piva Budvar, které reprezentovalo české barvy, byl americký Miller. Souboj dopadl jednoznačně 6:1. Americké pivo porota zhodnotila jako "odstáté a celkově příliš mělké". Skutečný zápas Česko - USA se hraje 12. června.

Největším překvapením základních skupin bylo vyřazení Nizozemska. Tamní Heineken utrpěl drtivou porážku 1:6 v souboji s pivem Jelen, které se vaří v Srbsku a Černé Hoře.

Německo skončilo ve čtvrtfinále

Tažení srbského jelena turnajem se zastavilo až ve finále. Zato domácí pivo se dostalo pouze mezi nejlepší šestnáctku. V osmifinále totiž u novinářů utrpělo zahanbující porážku s odvěkým rivalem - Anglií.

Češi dostali soupeře, kterého by si jistě přáli i v turnaji - Chorvatsko. Tamní Karlovačko, dobře známé statisícům českých turistů, kteří každoročně zemi u Jadranu navštěvují, však proti Budvaru nemělo nejmenší šanci. Porota se shodla, že je "velmi světlé a málo hořké", a s výsledkem 0:7 ho vyřadila z turnaje.

Překvapivě až do čtvrtfinále se dostalo ghanské pivo s exotickým názvem Akosombo. Porota u něho oceňovala především výraznou chuť chmele a bylin, ale oproti ostatním se jí zdálo poněkud více trpké. I proto ho Budvar vyřadil se skóre 5:2.

Závěrečné souboje mezi sebou sváděly už pouze evropské značky piv. Země mimo starý kontinent tak na rozdíl od výsledků, které se očekávají na skutečném šampionátu, vybojovaly maximálně čtvrtfinále.

Česko svedlo v posledních dvou zápasech vyrovnané souboje, nejprve s Francií a ve finále se Srbskem a Černou Horou. Tu porazilo nejtěsnějším možným rozdílem 4:3.

"Porota už byla na konci turnaje pěkně unavená," přiznal magazín Stern. Není divu, ochutnávání trvalo přes čtyři hodiny, což jsou téměř tři běžné fotbalové zápasy.

Mimochodem, Budvar je v Německu jedním z nejprodávanějších ležáků a za rok se ho tam vypije více než čtyřicet milionů lahví.

TOMÁŠ LYSONĚK, MICHAL NOVOTNÝ, MF DNES

obsah | publicistika