Novák ve finále turnaje ATP porazil Federera

Dva roky čekal český tenista Jiří Novák na vítězství na turnaji ATP. Dočkal se v nedělním finále turnaje ve švýcarském Gstaadu, kde v pětisetové bitvě doslova utahal letošního wimbledonského vítěze a turnajovou jedničku Švýcara Rogera Federera.

Do finále Novák postoupil po souboji se svým deblovým partnerem Radkem Štěpánkem po setech 7:5 a 6:1. V nedělním finále nedal Federerovi nic zadarmo a boj protáhl do pětisetové bitvy 5:7, 6:3, 6:3, 1:6, 6:3. Gstaad leží vysoko v horách a to Novákovi svědčí. Do neděle poslední turnajové vítězství si totiž v roce 2001 přivezl rovněž z Gstaadu.

První set vyšel lépe domácímu tenistovi, který už postupem do finále splnil přání svých fanoušků, neboť v přecházejících ročnících se nedostál dále než do druhého kola. Český tenista odpověděl velice tvrdě a zvrátil vývoj zápasu na svou stranu 2:1, když ve druhém a třetím setu Federera přehrál shodně 6:3. Avšak Švýcar s jistotou domácího prostředí nehodlal nic vzdávat a ve čtvrtém setu dovolil české tenisové jedničce pouhý game a srovnal stav na 2:2. Novák měl na své straně fakt, že Federer hrál na domácí půdě již třetí finále, avšak dvě předchozí v Basileji nedotáhl do vítězného konce. S tímto vědomím a touhou po titulu vyprovodil v pátém setu domácího tenistu z kurtu poměrem 6:3.

Vzájemné zápasy Novák vs. Federer

Novák odehrál s Federerem osmý vzájemný zápas a srovnal stav skóre na 4:4. Poprvé se střetli ve Wimbledonu 1999, kde v pětisetové bitvě v prvním kole zvítězil Novák 6-3 3-6 4-6 6-3 6-4. Ve stejném roce převzal štafetu Federer vítězstvím 7:6 a 6:1 ve Vídni. V roce 2001 se oba tenisté potkali pouze jednou a to na turnaji v Monte Carlu. Radost si odvážel Novák výhrou 6:1, 2:6 a 7:5. O rok později v Paříži triumfoval opět Novák 6:4, 6:7, 7:6. V následujících třech vzájemných střetnutích zvítězil vždy Federer: 2002 Vídeň - 6:4, 6:1, 3:6, 6:4, 2002 Tennis Masters Cup - 6:0, 4:6, 6:2, 2003 - Dubaj 6:1, 7:6.

Český úspěch v Gstaadu podtrhl ve finále čtyřhry David Rikl, který spolu s Indem Paesem porazil pár František Čermák, Leoš Friedl. První nasazená dvojice zvítězila za hodinu a šest minut dvakrát 6:3.

Ulihrachovi návrat nevyšel

Návrat na dvorce se nevydařil Bohdanu Ulihrachovi. Po zrušení obvinění z dopingu prohrál v 1. kole kvalifikace antukového turnaje ATP v nizozemském Amersfoortu s domácím Kempesem po setech 5:7 a 3:6.