České basketbalistky jsou mistryně Evropy

České basketbalistky se poprvé v historii staly mistryněmi Evropy. Ve finále v Ankaře dnes porazily obhájkyně titulu z Ruska 72:70, třebaže v poločase prohrávaly 31:43. Rozhodující tříbodový koš vstřelila osm sekund před koncem Eva Němcová. Na třetím místě skončily Španělky, které porazily v utkání o třetí místo Litvu.

Český tým takřka celé utkání prohrával. Teprve dvě minuty před koncem vyrovnala Machová trojkou na 68:68. Rusky pak sice znovu vedly o dva body, ale Němcová další trojkou dostala český tým do vedení. Sekundu před koncem upravila výsledek na 72:70 úspěšně proměněným trestných hodem Vítečková.

V prvním poločase hrály Rusky s větší lehkostí, přesněji kombinovaly a lépe doskakovaly odražené míče po nepřesných českých střelách. V obraně Češky často zastavovaly své soupeřky pouze za cenu osobních chyb, velmi těžko se prsazovaly v zakončení. Poločas skončil dvanáctibodovým rozdílem 43:31.

Po změně stran svitla českým basketbalistkám naděje na zvrat. Po úspěšných tříbodových pokusech Večeřové, Vítečkové a Němcové se podařilo snížit v 25. minutě na rozdíl pouhých tří bodů 46:49. Potom ale Rusky využily českých chyb a nepřesností a po rychlých protiútocích opět získaly dostatečný náskok.

Po půlhodině hry byl stav 55:60. Šest vteřin před třetí sirénou se situace českého týmu zkomplikovala, když ztratil po Veselé i Večeřovou, která si po střetu s protihráčkou poranila nohu. I tak dokázali Češky ve 34.minutě znovu snížit na tříbodový rozdíl 61:64.

Náskok soupeřek se podařilo srovnat 125 sekund před koncem po úspěšné trojce Machové. Drama v závěru zvládly Češky lépe. Oslabený tým po výborném výkonu vybojoval zlaté medaile a zlomil konečně ruský komplex. Úspěch českého basketbalu podtrhuje také zařazení Hany Machová a Evy Vítečkové do All Stars týmu.

výsledek: Česká republika - Rusko 72:70 (18:24, 31:43, 55:60)
body ČR: Němcová 18, Večeřová a Vítečková po 12, Pavlíčková 11, Machová 9, Veselá 4, Klimešová 3, Kulichová 2, Uhrová 1.
body Rusko: Stěpanovová 18, Artěšinová a Rachmatulinová po 11, Korstinová 9, Šakirovová 9, Abrosimovová 8, Ščegolevová 4.
rozhodčí: Pilipauskas (Lit.), Bulto (Šp.).
fauly: 18:15.
trestné hody: 14/8 - 20/14.