SLOVENSKÉ DOTYKY
 

AKO UŠETRIŤ NA ŠTUDENTOCH

Na Slovensku je to veru tak... Podrobne a pravidelne sledujúc dianie v rodnej krajine, akosi sa stále viac a viac nemôžem ubrániť pocitu, že tam nenápadne, ale zato dokonale zdegenerovala naša krásna jánošíkovská tradícia. Vláda akoby sa rozhodla, že je načase začať chudobným brať a bohatým dávať. Veď napokon bohatí sa potom stanú nielen vďačnými voličmi, ale neraz i utajovanými štedrými sponzormi. Dosť bolo irónie - ako inak by však mal človek reagovať na fakt, že rozhodnutia, ktoré slovenská vláda prijíma, sa veľmi tvrdo a nekompromisne dotýkajú najmä tých najmenej majetných. A nikto sa vari nebude so mnou sporiť, že do tejto skupiny nepochybne patria aj študenti. Vysokoškolákom nielenže od nového školského roku začne veľmi nepríjemná povinnosť platenia školného (a to i pre tých študentov, ktorí už študujú, čo je takmer neuveriteľný nonsens - veď je vyložene nefér meniť pravidlá uprostred hry...), ale od začiatku tohto kalendárneho roka ich postihla ďalšia rana. Štát sa rozhodol neplatiť za nich v Sociálnej poisťovni starobné poistenie.

Znamená to v podstate, že sa už štúdium ako príprava na povolanie nebude brať do úvahy a dôchodok tých, ktorí teraz začnú študovať či už študujú, bude o to nižší. Pri výpočte penzie totiž rozhoduje nielen výška platu, ale aj počet rokov platenia poistného. Ak teda študenti nechcú mať o pár desiatok rokov nízky dôchodok, budú si musieť poistenie hradiť počas vysokoškolských štúdií sami. A sami tiež budú musieť prispievať nielen na starobné poistenie, ale aj na invalidné a do rezervného fondu Sociálnej poisťovne. Suma sumárum ich to mesačne má vyjsť najmenej na 1 748 slovenských korún. Kde ich vezmú? Nuž, to už je vraj ich problém. Štát im dáva veľkorysú možnosť platiť odvody spätne, teda v čase, keď už pracujú. To má však jeden drobný háčik: čím neskôr začnú platiť, tým to bude pre nich drahšie. Najnižšie odvody sa vyratúvajú zo súčasnej minimálnej mzdy, ktorá sa pochopiteľne postupne zvyšuje a kto bude doplácať odvody neskôr, bude platiť z aktuálneho a nie súčasného najnižšieho vymeriavacieho základu.

Slovenským vysokoškolákom teda dobrácky vysvetlili, že majú ešte možnosť sa buď s niekym dohodnúť, aby za nich počas štúdia poistenie platil a potom, keď už budú pracovať, mu čiastku vrátia (keďže si musia požičať aj na štúdium, z dlhov zrejme nevyjdú...) alebo sa popri štúdiu zamestnať na nejaký skrátený pracovný úväzok, aby odvody platil zamestnávateľ, alebo sa zamestnať len brigádnicky a platiť si odvody sami. Neverila som vlastným ušiam, keď som sa dopočula, že pán minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník sa tomu všetkému veľmi čudoval a vyjadril myšlienku, že študenti predsa začnú po skončení vysokoškolského štúdia brať státisícové platy a z nich si hravo môžu dôchodkové poistenie uhradiť aj spätne! Myslím, že komentár daného výroku si v tomto prípade naozaj môžem odpustiť...

Keď si uvedomíme, že väčšina mladých ľudí počas bezstarostného študentského života ešte priveľmi o penzii nerozmýšľa, nehľadiac na to, že už má v súčasnosti plnú hlavu starostí, ako ufinancovať samotné štúdium, odsúdil ju štát vo väčšine prípadov na znížený dôchodok oproti tým, ktorí sa hneď po skončení strednej školy zamestnajú. Nebudú mať síce tie státisícové platy, ale zasa si ušetria mnohé starosti. Aby ich vo výške dôchodku dobehli takí, ktorí si nezodpovedne a bohémsky len tak začali študovať, budú musieť pracovať približne o päť rokov dlhšie.

A aby to študentom nebolo ľúto, tak od minulého mesiaca prestal štát platiť penzijné odvody aj nezamestnaným, ktorí dostávajú podporu. Platiť tak bude len za ženy na materskej dovolenke a vojakov povinnej prezenčnej služby. Takže sa konečne na Slovensku ušetrí! Recept je jednoduchý: chudobných treba ozbíjať, ako sa dá a tým bohatým ešte trochu prisypať... Sledujúc dianie na Slovensku si tak čoraz častejšie hovorím, že šťastný je ten, kto nič neočakáva - len tak nebude nikdy sklamaný.

NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah