SLOVENSKÉ DOTYKY
 

SLOVENČINA V BUDĚJOVICKÝCH ULICIACH

Piaty ročník festivalu

V Českých Budějoviciach sme oslavovali malé, ale o to milšie jubileum. Už piaty raz sme v juhočeskej metropole organizovali spolu s predstaviteľmi mesta a tunajších kultúrnych inštitúcií Dni slovenskej kultúry, ktoré mali nesmierne bohatý desaťdňový program, vrcholiaci už tradične radničným plesom v duchu česko-slovenských tradícií.

Návštevníci z celých južných Čiech mali naozaj z čoho vyberať. Hneď v deň slávnostného otvorenia festivalu sa konala vernisáž šiestich výstav, ktoré mali mimoriadne vysokú úroveň. Veď predstavili diela takých slovenských umelcov, akými sú maliar a grafik Vincent Hložník, fotografi Tono Stano a Vasil Stanko, či sochár a grafik Jozef Jankovič. Nesmierne srdečne a spontánne prijali tunajší diváci Radošinské naivné divadlo, ktoré pricestovalo s hrou "Súpis dravcov" a nadchlo svojich priaznivcov tak, že hercom takmer nedovolili odísť z divadla. Okúzlilo i komornejšie dvojjazyčné predstavenie "Premiéra mládí" s Ninou Divíškovou a Danielou Bakerovou. Vydarila sa a obveselila aj "šialene šialená česká a slovenská módna show", ktorá sa vymykala z tradičných prehliadok nových modelov a mala za úlohu nielen niečo pekné ukázať, ale aj pobaviť. V Budějoviciach sa stretli tiež akademickí predstavitelia z oboch krajín a východoslovenskí spisovatelia so svojimi juhočeskými kolegami. Tomuto priateľskému posedeniu predchádzala aj slávnostná prezentácia literárnych diel slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý osobne pricestoval do Budějovíc, aby porozprával o tom, čo predchádzalo jeho literárnym počinom, ale aj o svojich rozhlasových a televíznych projektoch. Ešte jedno jubileum sa tu pri príležitosti Dní slovenskej kultúry oslávilo - desať rokov od podpísania partnerskej zmluvy medzi družobnými mestami České Budějovice a Nitra.

Radničný bál v duchu česko-slovenských tradícií bol ako vždy juhočesky srdečný a navštívil ho aj veľvyslanec SR v Prahe Ladislav Ballek s manželkou (prvýkrát za posledné roky sa totiž podarilo zorganizovať slovenský ples v Prahe a radničný bál v Českých Budějoviciach v rozdielnych termínoch...). Hlavným hosťom plesu bol spevák Pavol Hammel, s ktorým si najmä stredná generácia zaspomínala na hity typu "Medulienka" či "Učiteľka tanca" a zatancovali si napokon pri nich aj tí mladší.

Dni slovenskej kultúry v Českých Budějoviciach majú z roka na rok vyššiu úroveň a bohatší program, za čo možno poďakovať najmä zástupcom magistrátu tohto mesta, ktorí vkladajú do organizovania festivalu nielen množstvo vlastnej energie, ale najmä kus svojho srdca a citu pre česko-slovenskú spolupatričnosť.

NAĎA VOKUŠOVÁ


Zpět na obsah