SLOVENSKÉ DOTYKY
 

MLADÍ HOKEJISTI DOBÝVAJÚ ZÁPAD

Slovenskí nováčikovia v NHL

Kanadsko- americká NHL je po ročnej výluke opäť v plnom prúde. Skončili sa vleklé dohady o podobe novej kolektívnej zmluvy medzi hráčskou aociáciou a majiteľmi klubov a najprestížnejšia hokejová súťaž tak znovú baví fanúšikov po celom svete. Tento ročník sa nesie v znamení zmien. Zastarané pravidlá sa viac priblížili atraktívnejšiemu európskemu poňatiu hry, sprísnilo sa posudzovanie nedovolených zákrokov a niekoľko slávnych hokejových veteránov ukončilo svoju kariéru. V tohtoročnej sezóne tak v miere hojnejšej než kedykoľvek predtým dostali šancu mladí. A zhostili sa jej viac ako znamenite. Ešte nikdy v histórii súťaže so zvučným menom sa ich toľko tak výrazne nepresadilo. Vďaka roku, počas ktorého sa nehralo, stihli talentovaní mladíci vyzrieť, a tak už teraz možno povedať, že tento ročník patrí im.

Keď sa zámorských hokejových odborníkov spátate na nováčika roku, väčšinou sa vám dostane zhodnej odpovede: Alexander Ovečkin alebo Sydney Crosby. Ale nie sú to iba ruský supertalent a kanadský žiak Maria Lemieux, ktorí v ľadových arénach strhávajú publikum svojimi kúskami. Srdce hokejových fanúšikov si získal tiež celý rad ďalších neohrozených greenhornov, ktorí si ako legendárny hrdina Old Shatterhand srdnato podmaňujú divoký západ. Pozadu rozhodne nezostávajú ani zástupcovia slovenskej hokejovej školy. Najmä trojica čerstvých olympijských reprezentantov Marek Svatoš, Andrej Meszároš a Peter Budaj už na seba stihla upozorniť veľmi výrazne.

To dieťa vie zahrať

Keď sa vo vyraďovacích bojoch poslednej sezóny pred vylúčením mal trápiaci sa klub Colorado Avalanch postaviť silnému Dallasu, povolal tréner coloradského mančaftu Lavin Tony Granato svoj tajný triumf. Celkom neznámy mladíček Marek Svatoš sa postavil po boku unavených hviezd a aj vďaka jeho zápalu a nasadeniu dokázali Laviny Dallas vyradiť nečakane hladko 4 : 1 na zápasy. Marek Svatoš bol so šiestimi bodmi tretím najproduktívnejším hráčom svojho tímu. "Na každom kúsku ľadu si počínal skvelo," chválil košického rodáka Granato. "To dieťa vie zahrať. Zlepšuje sa každým striedaním."

Takmer o dva roky neskoršie už Svatoš rozhodne nie je v drese Lavin žiadne dieťa. Počas polovice sezóny sa stihol vypracovať na jednu z vedúcich osobností svojho mužstva. Dvadsaťtriročný útočník odborníkov stále viac udivuje svojím vynikajúcim herným prehľadom, a čo je najdôležitejšie, svojou neuveriteľnou hernou produktivitou. V prvých troch zápasoch trafil puk do bránky päťkrát a hneď sa okolo neho začala dvíhať obrovská vlna popularity. Svatoš vo svojich výkonoch nezadržateľne pokračoval ďalej a čoskoro prekonal rekord Avalanch v počte nastrieľaných gólov nováčikom za jednu sezónu. V tú chvíľu mal na svojom konte 21 presných zásahov a bol najlepším strelcom svojho mužstva.

"Má skvelý rok, je pre nás veľmi dôležitý," chváli ho slávny spoluhráč Joe Sakic. "Všetci hovoria hlavne o Ovečkinovi a Crosbym, ale i Milan má veľkú šancu vyhrať Calder Trophy (trofej pre najlepšieho nováčika sezóny).

"V každej inej sezóne by bol práve on hlavným adeptom na nováčika roku," dodáva skúsený obranca Rob Blake. "Je to neuveriteľné. V hre jeden na jedného je neprekonateľný."

Svatoša si v Colorade rozmaznávajú. Dobre vedia, že má v sebe pbrovský potenciál. Nie je vylúčené, že práve na ňom bude stáť nový tím, keď odídu hviezdy ako Joe Sakic a Milan Hejduk. Šanca na zisk prestížnej nováčikovskej trofeje sa uňho napriek tomu nejaví príliš nádejne. Je preňho nesmierne zložité vystúpiť z tieňa Ovečkina a Crosbyho, obletovaných médiami. Ale púha skutočnosť, že je Marek Svatoš za týmito mladými celebritami tretí v kanadskom bodovaní nováčikov a vôbec prvý, čo sa týka počtu víťazných bránok, hoci v priemere trávi na ľade 13,5 minúty za zápas, kým Ovečkin s Crosbym takmer celých 20 minút, hovorí sama za seba. Toto dieťa naozaj vie zahrať. A iste bude mať ešte dosť príležitostí o tom presvedčiť.

20 kvalitných minút na ľade

Obranca Andrej Meszároš medzi horúcich favoritov na zisk Calder Trophy pravdepodobne patriť nebude. Iní hráči predsa len budia väčší záujem nastrieľanými gólmi či technickými fintami. Napriek tomu patrí mladý odchovanec hokejovej Dukly Trenčín k najväčším prekvapeniam tejto sezóny.

Keď si ho pred rokom zástupcovia klubu Ottawa Senators vybrali v prvom kole vstupného draftu ako 23. v poradí, takmer nikto nevedel, o koho ide. Hoci mal Andrej Meszároš za sebou výbornú sezónu v nižšej americkej súťaži, fanúšikovia ani spoluhráči ho nepoznali.

"Priznám sa, že pred prípravným kempom som o ňom vôbec nepočul," povedal kapitán ottavskéhi klubu Švéd Daniel Alfredsson. Napriek tomu dokázal pracovitý obranca na seba upozorniť. Od prvého prípravného zápasu svojimi výkonmi získaval viac a viac nárok na miesto v základnej zostave. Nakoniec sa v nabitom kádri dokázal presadiť a dnes patrí medzi kľúčových obrancov jedného z najlepších mužstiev v celej NHL. Ottava s ním podpísala zmluvu s ročným príjmom 984 200 dolárov, čo je na nováčika neobyčajne veľa.

"Od kempu ukazuje, že si svoje miesto zaslúži," hovorí Alfredsson. "Týždeň čo týždeň je lepší a lepší. Hrá neustále naplno, bojuje a chce vyhrávať. Víťazíme najmä vďaka jeho oduševnenosti. To je to najdôležitejšie, čo mužstvu dáva."

Húževnatosť a súťaživosť je to, čoho si na Meszárošovi najviac cení i jeho tréner Bryan Murry. "Veľmi príjemne ma prekvapil," povedal ottavský kouč potom, čo musel Meszároš zaskočiť v prbej päťke za zraneného Wadea Reddena, pravidelného účastníka stretnutia hviezd NHL. "Ak ho potrebujete v elitnej formácii, môžete ho tam dať a dostanete 20 kvalitných minút na ľade."

Dôvera, ktorej sa slovenský bek teší, sa klubu z kanadskej metropoly bezosporu vypláca. Meszároš patrí medzi najlepších hráčov v hodnotení plus/mínus, ktoré určuje pomer obdržaných a nastrieľaných gólov tímu pri jeho pobyte na ľade. Po viac ako polovici odohranej súťaže má na svojom konte 31 kladných bodov, čo ho nepopierateľne radí medzi elitných obrancov celej NHL.

Malý Roy

Okrem Marka Svatoša sa klub Coloardo Avalanch rozhodol dať v tejto sezóne šancu ešte jednému talentovanému mladíkovi zo Slovenska. Je ním dvadsaťtriročný bránkar Peter Budaj.

V doterajšej histórii NHL dokázali do tejto slávnej súťaže nazrieť len dvaja zástupcovia slovenskej brankárskej školy. A ono nazrieť platí najmä v prípade Rastislava Staňu doslova. Ale ani Ján Lašák sa v zámorí nedokázal natrvalo presadiť, a tak Slovensko stále čaká na prvého hrdinu v maske, ktorý by sidokázal vydobyť stále miesto v zostave niektorého zo slávnych klubov. Mohlo by sa to podariť práve Budajovi?

Výhodou Petra Budaja je, že hokejovo vyrastal v zámorí. V USA je od roku 1999, kedy začal chytať v juniorskej súťaži OHL za klub Toronto St. Michaels Majors, kde sa stal následne najlepším brankárom celej súťaže. Jednoznačne tým presvedčil, že mu na rozdiel od jeho starších krajanov nerobilo sebamenšie problémy adaptovať sa na pomerne odlišný štýl chytania, ktorý sa v zámorí od bránkarov vyžaduje. Naďalej na sebe tvrdo pracoval a po troch rokoch výborných výkonov v nižšej súťaži prišla jeho prvá šanca v NHL. V tohtoročnej sezóne debutoval v drese Colorada Avalanch, teda klubu, ktorého bránu roky strážil fenomenálny bránkar Patrick Roy. Petra Budaja hneď po prvých odohraných zápasoch začali médiá vďaka podobnému štýlu chovania k tejto kanadskej legende prirovnávať. "Malý Roy spasil Avalanch" hlásil titulok jedného športového denníka potom, čo Budaj vystriedal v temer prehranom zápase svojho kazašského kolegu Kolesnika a vychytal nakoniec svojmu mužstvu víťazstvo. Odvtedy sklovenský brankár do zostavy Lavin patrí. Má dokonca lepší priemer bránok na zápas ako tímová jednotka Švajčiar David Aebischer. Odborníci mu predpovedajú, že sa ako prvý slovenský brankár dokáže v prestížnej súťaži výrazne presadiť.

MARTIN PÍSECKÝ


Zpět na obsah