SLOVENSKÉ DOTYKY
 

NENECHÁM SA ZOŽRAŤ KOMERCIOU

Rozhovor o novom Rádiu A1

Prevádzka rádia ponúkajúceho hudobnú alternatívu voči komerčnému mainstreamu (hlavnému prúdu) býva zvyčajne bojom s veternými mlynmi. Prednedávnom sa takto bojovať rozhodol Robo Sedlák so svojou partiou a spustili internetové vysielanie Rádia 1 (www.radioa1.sk). Spája ich ušľachtilá - no zároveň odvážna - výzva stať sa na slovenskom trhu alternatívnou jednotkou. Samozrejme, internetové rádio nepozná hranice, o to zaujímavejšie môže byť i pre čitateľov Slovenských dotykov v Česku. Prečo práve rádio a prečo práve alternatívna kultúra - o tom viac povie sám Robo...

V tvojom profile píšeš, že s rádiom sa ti splnil dávny sen. Ako dlho si svoj sen sníval a kedy začal nadobúdať reálne kontúry?

Som vyznávačom menšinových umeleckých žánrov. Asi pred štyrmi rokmi mi napadlo založiť internetové rádio zamerané práve na ne. Venoval som sa iným veciam, ale tá myšlienka mi stále nedala pokoj. Až som koncom roka 2005 stretol Andreja Vilima, s ktorým sme sa dohodli, že bude taký projekt financovať. Boli financie, bolo know-how, tak sme sa do toho pustili. Prakticky sme všetko museli stihnúť za dva mesiace. Príprava webu a technológie vysielania, tlačové echo, ale aj podpisy zmlúv, to všetko sme museli stihnúť do 1. februára 2006. Podarilo sa a prvého presne o polnoci sme začali vysielať.

Viedla ťa k tomu aj nespokojnosť s hudobnou produkciou väčšiny domácich FM rádií?

Určite. Na Slovensku dlhodobo chýba kvalitná alternatívna stanica, ktorá sa nebojí zaraďovať veľa slovenskej muziky a interpretov, ktorí inde nemajú šancu. S výnimkou Rádia FM, od ktorého sme sa pri prípravách Rádia A1 veľa učili. Na Slovensku máme len zopár kvalitných alternatívnych staníc. Okrem FM-ka môžeme pripísať titul kvalitného nekomerčného rádia aj Rádiu Devín, ale v súkromnom sektore je to horšie. Je veľmi ťažké konkurovať silným komerčným koňom, a preto sa u nás neudržalo ani bratislavské Rádio Ragtime a iné menšie projekty tohto druhu.

Vo svojom programe a dramaturgii kladiete prioritu na menšinové žánre a menej známych interpretov. Myslíš, že si postupne získate stabilnú poslucháčsku základňu aj bez mediálneho a reklamného masírovania?

To je ťažké povedať... Záleží to najmä na poslucháčoch, či sú ochotní venovať pozornosť menšinovým žánrom, alebo si nechajú masírovať mozgy komerčnými brakmi. Situácia nie je až taká kritická, na Slovensku existuje veľké množstvo alternatívne orientovaných ľudí, avšak pre nich nie je vytvorené žiadne "hniezdo", kde by našli to, čo majú radi. A preto je celkový obraz tejto krajiny a jej mediálneho zázemia skreslený komerciou. Budeme "alternativistov" hľadať a dúfam, že ich nájdeme. Musíme ich osloviť dôkladne pripravovanou dramaturgiou a verím, že to dokážeme. Aj keď to pôjde pomalšie, ako keby sme vysielali s obrovským reklamným hlukom. Stabilnú poslucháčsku základňu si nájdeme, aj keby to mali byť len piati ľudia (smiech).

Prezentácia alternatívy a menšinových žánrov v sebe nesie aj určitú výchovnú zložku. Predpokladám, že chcete poslucháčom hlavne ukázať, že existuje aj iná hudba a iní interpreti ako tí, čo sú známi z titulných stránok bulvárnych časopisov.

Určite je potrebné poukázať na to, že na Slovensku, ale i v zahraničí vzniká aj iná hudba, než tá, ktorú bežne počúvame z éteru. Chceme našich poslucháčov "naučiť" počúvať muziku, ktorá má bližšie k umeleckým hodnotám než dvojmesačné hity, nad zmyslom ktorých sa ani nedá zamyslieť. Treba poslucháčom ponúknuť alternatívu k umelo pozliepaným kapelám, ktorých úlohou je dobre sa predať, hoci aj prostredníctvom bulváru, lebo o hudbe ich produkcia vôbec nie je.

Aká žánre prezentujete vo svojom rádiu a čoho naopak by ste sa chceli v skladbe programu vyvarovať?

Chceme ponúknuť všetko, čo nedostáva dosť priestoru v mainstreame. Ponúkame tanečnú hudbu, worldmusic & etno, hip-hop, blues & jazz, indies, rock... Chceme rozširovať počet jednotlivých rubrík, pričom každá bude zameraná na iný žáner. Tak si každý nájde svoje. Naopak nikdy nechceme skĺznuť na úroveň, kedy budeme prednostne hrať toho, kto nám zaplatí, pretože to nie je náš štýl.

Na svoju stranu ste okrem interpretov, ktorí si väčšinou svojpomocne vydali svoje albumy, získali aj vydavateľstvá ako Hevhetia alebo Indies Records, ktoré sú práve známe produkciou pre náročnejších poslucháčov. Ktoré vydavateľstvá alebo interpretov by ste ešte radi oslovili?

Musím sa priznať, že som nadšený z toho, že Rádio A1 si za tak krátky čas dokázalo okolo seba vytvoriť vlastné teritórium. Interpreti, ktorí sa chcú ukázať pred svetom, môžu kedykoľvek kontaktovať Rádio A1. Radi by sme o svojej opodstatnenosti presvedčili najmä vydavateľov, ktorí majú pod ochrannými krídlami aj takých autorov, ktorí sa už len z princípu ťažko predávajú - a nimi sú práve nekomerční alternatívni umelci. A samozrejme, máme aj naďalej záujem o interpretov, ktorých ešte neobjavil žiaden vydavateľský gigant. Nemienime meniť svoju politiku a stále budeme vytvárať dopyt po kvalitnej hudbe, ktorá nie je primárne určená na úspešný predaj, ale pre radosť. Chceme presvedčiť interpretov aj vydavateľov, že Rádio A1 nie je len dočasná zábavka niekoľkých mladíkov, ale ide o vážny projekt s jasne definovanými cieľmi.

Kvalita záznamu 32kbps, s ktorou ste začínali, bola pre zvukových fajnšmekrov dosť nízka...

Už 20. marca 2006 sme zvýšili kvalitu záznamu z 32kbps na 64kbps, teda dvojnásobne. Urobili sme tak kvôli silnému tlaku verejnosti, ktorá žiadala zvýšenie kvality. 32Kbps bolo neúnosných, keďže kvalitná hudba si žiada aj kvalitný zvuk. Samozrejme, toto nie je posledné zvyšovanie kvality. Dôvodom, prečo sme zo začiatku vysielali na 32kbps je, že technické parametre nášho servera nám neumožňovali veľkolepú kvalitu zvuku.

O aké ďalšie aktivity by ste chceli rozšíriť ponuku vášho rádia?

Uvažujeme o vydaní CD, ktoré by obsahovalo to najlepšie, čo sa vo vysielaní nášho rádia dá nájsť. Takéto CD sa bude dať objednať priamo na našich webových stránkach. V lete by sme zasa chceli usporiadať koncert, na ktorom by vystúpili špičkoví alternatívni umelci. Rádio A1 rozhodne chce ponúkať viac, než len počúvanie hudby. Na to ale potrebujeme podporu poslucháčov, ktorí nás podporia už len tým, že nás budú počúvať a povedia o nás aj ostatným priateľom.

PETER CAGÁŇ


Zpět na obsah