SLOVENSKÉ DOTYKY
 

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2005

Medzinárodný festival slovenského folklóru

Malebné Drevené mestečko v Rožnove pod Radhošťom bolo od 5. do 7. augusta už po siedmy rok svedkom stále sa rozrastajúceho festivalu Jánošíkov dukát. Má zdanlivo zvláštny prídomok "Medzinárodný festival slovenského folklóru v ČR", je však vlastne presný, lebo slovenské piesne, tance či tradičné remeslá na ňom prezentujú nielen subjekty zo Slovenska či z Česka, ale aj z komunít Slovákov v ďalších krajinách. Na druhú stranu nechýbal ani program súborov národnostných menšín žijúcich v Česku "Žijeme v jednej zemi", v ktorom sa predstavil rómsky, poľský a slovensko-moravský súbor.

Hlavným obsahom festivalu je však predsa len slovenský folklór a tradičná kultúra vôbec. Napokon, prehliadka je zrejme najvýznamnejším kultúrnym podujatím Obce Slovákov v ČR a Folklórneho združenia Púčik z Brna, medzi početnými spoluorganizátormi majú samozrejme výsadné postavenie Folklórne združenie Českej republiky a Valašské múzeum v prírode v Rožnove pod Radhošťom.

Spontánny záujem obecenstva dokazuje, že folklór je čosi stále živé, čo dokáže osloviť niečo hlboko v nás, rozozvučať už zdanlivo umlčané, stresom moderného života zhrdzavené struny. Ak by si však napriek tomu niekto myslel, že je folklór monotónna vec, ak by nechcel vidieť radosť zo života, silné emócie, humor či erotiku v ňom, riaditeľ festivalu Vlastimil Fabišik mu s typickou šibalskou iskrou v oku môže ponúknuť široké spektrum sprievodných podujatí. Od Majstrovstiev Valašského kráľovstva v mútení masla cez ukážky výroby drevených plastík, keramiky, obuvi, klobúkov, hudobných nástrojov, medovníkov, krojov, čipiek, predvázdanie drotárstva alebo pletenia korbáčov až po program "Od buka do buka". Je to vlastne "medzinárodné stretnutie Jánošíkov". Myšlienka pozvať na Jánošíkov dukát chlapov s priezviskom Jánošík vznikla pred piatimi rokmi. Jánošíci zo Slovenska, Moravy, Čiech, ale i zo sveta súťažia v rôznych zbojníckych disciplínach, pri ktorých sa strácajú rozdiely medzi Jánošíkom maliarom, rušňovodičom, alebo Jiřím Jánošíkom podnikateľom.

Na prvom mieste je však samozrejme folklór. Hoci aj to dokáže byť odväz, hoci v podaní "pivného umelecko-liehového súboru" Chlastáš, na ktorý sa pretransformovali bývalí ondrášovci a teraz vypredávajú pražskú Sazka arénu či s číslom "WC dance" žiaria v Manéži Bolka Polívku. Celkovo sa zúčastnilo štvrť stovky súborov, čo predstavuje obrovské množstvo účinkujúcich. Jednoducho, skutočné slávnosti slovenského folklóru.

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah