SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ŠESŤDESIATKA KOŠICKÉHO DIVADLA

Jubileum

Písal sa rok 1945 a na scénu Východoslovenského národného divadla priviedol prvú premiéru režisér Janko Borodáč. Šesťdesiat rokov ubehlo a Štátne divadlo v Košiciach v septembri pripravilo týždeň osláv svojho jubilea. V programe nechceli tvorcovia zabudnúť na Borodáčových rovesníkov, neskôr narodených, deti či dokonca zahraničných turistov.

"Chceli sme naozaj osloviť čo najširšie spektrum divákov," hovorí riaditeľ divadla Peter Himič. Oslavy odštartoval Dostojevského "Idiot" v podaní hosťujúceho súboru prešovského Divadla Alexandra Duchnoviča. Ďalšou hosťovačkou bolo predstavenie "Kocúrkovo", ktoré iba nedávno odpremiérovali na domovskej scéne Spišského divadla. A do tretice privítali v Košiciach hostí z Prešova - Divadlo Jonáša Záborského sa na oslavách zúčastnilo Williamsovou hrou "Nedeľa pre bolesť ako stvorená".

To, že v divadle oslavujú, však pocítili aj tí, ktorí momentálne tých dôvodov na radosť majú menej. Na veľkej scéne sa v rámci osláv uskutočnil benefičný koncert s názvom "Pätnásť rokov ľudskosti". Jeho výťažok poputuje na konto košickej Detskej fakultnej nemocnice.

"Neboli by oslavy oslavami, keby sme históriu divadla nezaznamenali aj v knihe. Pri príležitosti šesťdesiateho výročia sme vydali spolu s Divadelným ústavom aj reprezentačnú publikáciu o našom divadle, ktorá je doplnená množstvom fotografií," tešil sa Peter Himič.

S Divadelným ústavom košické Štátne divadlo spolupracovalo aj pri príprave výstavy "Divadlo - vášeň, telo, hlas", ktorá sa z bratislavského Slovenského národného múzea presťahovala na východ. Historické kostýmy, fotografie a množstvo vzácneho dokumentačného materiálu na návštevníkov čakalo vo Východoslovenskom múzeu a košických divadlách.

V novej sezóne sa divadlo pustilo aj do spoločného projektu s mestom. Je ním informačné divadelné centrum, ktoré bude v centre Košíc na Hlavnej ulici poskytovať záujemcom služby o divadle a meste. V centre si budete môcť kúpiť vstupenky do divadla, vybaviť hromadné objednávky či si posedieť v kaviarni a prelúskať divadelný program na ďalší mesiac.

Podľa riaditeľa bolo v rámci osláv neopakovateľným stretnutie s bývalými členmi, ktoré on sám považoval za nepísaný vrchol týždenného maratónu podujatí. "V programe 'Gala-gala' sme si v retro štýle pripomenuli ukážky, etudy a nahrávky, ktoré písali dejiny nášho repertoáru," dodal Peter Himič. Na záver sa história preklopila a budúcnosť divadla začala písať prvá premiéra v tejto sezóne - "Spätné zrkadlo" z pera Karola Horáka.

(zk)


Zpět na obsah