SLOVENSKÉ DOTYKY
 

HOMO FLUKUANTIS

Fejtón

Štyristo tisíc rokov trvalo, kým sa Homo sapiens čiže človek múdry prepracoval do dnešnej ľudskej podoby. Púhych 15 rokov stačilo na vytvorenie nového typu človeka všeobecne nazývaného Homo fluktuantis čiže človek fluktuujúci. Samozrejme sa tento človečí typ vyskytoval aj pred 15 rokmi, patril však len do menšieho bezvýznamného ľudského poddruhu, potláčaného všetkými zákonnými i nezákonnými formami. Avšak až teraz dostal príležitosť rozvinúť sa do nebývalej kvantity a nadobudol nové kvalitatívne rysy.

Kdeže už sú časy, keď zamestnávateľ nešetril na odmenách verným a lojálnym pracovníkom, keď im vyplácal vernostné príplatky a poskytoval rozsiahle úľavy za dlhoročnú poctivú pracovnú činnosť v prospech podniku, továrne, obchodu, jednoducho akéhokoľvek pracoviska.

Homo fluktuantis predkladá štruktúrovaný životopis na perspektívnom pracovisku plný realizovaných zamestnaneckých pozícií v najrozmanitejších spoločnostiach. Vysoko sú cenení ľudia fluktuujúci, ktorí maximálne v polročných intervaloch menia svojho zamestnávateľa a čo viac, zásadne prechádzajú z jedného odvetvia do druhého, čím získavajú rozmanitý a zaujímavý rozsah odbornosti na úrovni zaslúžilého polyhistora. Homo fluktuantis či už v ženskom alebo mužskom podaní, najneskôr do 25. roku svojho života, musí získať potvrdenie o čo najväčšom rozsahu svojej odbornosti a vystriedať maximum zamestnávateľov a pracovných pozícií, čím sa prepracuje do stavu skúsených vedúcich manažérov, rotujúcich z pozície do pozície, z podniku do podniku, z mesta do mesta, zo štátu do štátu a vyhrievajúcich sa na výslní mediálneho slnka.

Homo fluktuantis má vo všetkých renomovaných spoločenských, odborných i bulvárnych časopisoch svoje stránky, svoje rubriky, kde sa na verejný obdiv pravidelne vystavuje jeho nové postavenie, jeho raketová kariéra a nikdy sa nezabudne na výpis všetkých jeho predchádzajúcich zamestnaní.

Homo fluktuantis prichádza do nového zamestnania hrdý na svoju fluktuáciu a s ľahkým dešpektom a iróniou voči všetkým, ktorí tam už trčia viac ako pol roka. Počas víkendových dní sa s vervou zapojí do podnikového team-buildingu, teda vytvárania tímu, ktorý bude zárukou výsledkov jeho nového pracoviska. V tejto oblasti v prospech svojho zamestnávateľa ide vypustiť dušu. Málokedy sa však dostáva k práci, kvôli ktorej bol angažovaný. Na jednej strane jej vôbec nerozumie a na druhej strane, načo by sa na taký krátky čas sa mal zaťažovať nejakou problematikou, keď svoje pôsobenie vo firme ohraničil práve tým obľúbeným polrokom!

A tak Homo fluktuantis sedí vo svoje prepychovej kancelárii, díva sa von oknom a sníva. Sníva o telefonáte z renomovanej personálnej agentúry, z ktorého sa vyvinie pozoruhodne zaujímavá ponuka nového zamestnania. Vtedy ožíva, nalieva sa fluktuovaniu životodarným nadšením a team-building sem, team-building tam, odchádza k novému zamestnávateľovi. A tam sa to opakuje presne od začiatku.

Jeho bývalý zamestnávateľ nadšený, že sa zbavil zbytočného, preplateného a nevýkonného pracovníka, sa s vervou a optimistickou nádejou pustí do hľadania nového Homo fluktuantisa. A ani mu to dlho netrvá a nový úlovok je tu! Lepšie povedané, úlovok mu dodá ďalšia renomovaná personálna agentúra.

Apropos Homo fluktuantis je pre tieto agentúry priam zázračným produktom. Kde sú časy, keď agentúry hľadali nových pracovníkov prostredníctvom prácnych konkurzov a nekonečných inzerátov? Teraz v prípade požiadavky bohatého renomovaného zamestnávateľa stačí vyťukať číslo registrovaného Homo fluktuantisa, pošepkať návrh platu o niekoľko tisícoviek vylepšený a šou môže pokračovať ďalej.

Prepáčte...zvoní mi telefón. Hm...musím urýchlene dokončiť tento fejtón. Dostal som oveľa lukratívnejšiu ponuku na napísanie rovnakého článku pre renomovanejšie médium. No uznajte, kto by nevyužil takú príležitosť?

PETER MAYER


Zpět na obsah