SLOVENSKÉ DOTYKY
 

DO EURÓPY SPOLOČNE V SMOKINGU

Bál Čechov, Moravanov a Slovákov

V slovenských i českých médiách sa pravidelne v poslednom čase zdôrazňuje, ako napriek administratívnemu rozdeleniu bývalého Československa majú oba naše národy k sebe stále blízko. Jednou z príležitostí, ktorá poskytuje novinárom možnosť ,,vyžitia sa v tejto veci", sú i aktivity slovensko-českej produkčnej agentúry ZUZA ART PRODUCTION, ktorá usporadúva každoročne medzinárodný divadelný festival českého a slovenského humoru, v roku 2004 bola producentom Slovenského plesu v Prahe, tento rok spolu organizovala Slovenský ples vo Viedni. Skrátka jej náplňou a filozofiou je prepojovanie našich národných kultúr. Nedávno sme sa dozvedeli, že pod hlavičkou agentúry ZAP sa bude 21. januára 2006 v Obecnom dome v Prahe konať prvý bál Čechov, Moravanov a Slovákov s podtitulom "Do Európy spoločne v smokingu". Aby sme vám o ňom mohli napísať viac, zašli sme za jeho organizátorkou Zuzanou Horovou, riaditeľkou agentúry ZUZA ART PRODUCTION.

Ako ste dospeli k myšlienke usporiadať v Prahe takýto mega ples?

So vstupom Českej a Slovenskej republiky do Európskej únie sa začala nová etapa spolužitia obidvoch národov. A práve 1. ČESKOSLOVENSKÝ BÁL by mohol vytvoriť vhodnú platformu pre stretávanie sa zástupcov politického a kultúrneho života, europoslancov i podnikateľskej sféry obidvoch republík. Nový bál s mottom "Do Európy spoločne v smokingu" by sa mohol stať prestížnym symbolom kultúrnej blízkosti Čechov, Moravanov a Slovákov - obyvateľov krajín, ktoré spájajú podobné historicko-kultúrne tradície. Záštitu nad bálom prevzali predseda vlády ČR Jiří Paroubek, veľvyslanec SR v ČR J. E. Ladislav Ballek a člen európskej komisie zodpovedný za oblasť kultúry a vzdelávania Ján Figeľ.

Dnes už máte určite celkom jasnú predstavu, ako by mal priebeh plesu vyzerať…

Dúfame, že atmosféra prvého bálu bude nezabudnuteľná. Partnermi bálu sa stali slovenské organizácie Obec Slovákov, Slovensko-český klub a Slovenský inštitút v Prahe. Taktiež Folklórne združenie Českej republiky. V kultúrnom programe - vo všetkých priestoroch Obecného domu - vystúpia populárni umelci rôznych žánrov z obidvoch republík. Priestor dostane stredná a staršia generácia i mladí víťazi slovenskej a českej súťaže SuperStar (Katka Koščová, Tomáš Bezdeda a Vlastík Horváth). Dramaturgia bálu, autormi ktorej sú Jaro Capanda, Jana Haluková a ja, je už kompletná, a tak prípadným záujemcom o vstupenky môžem prezradiť, že sa môžu tešiť napríklad na Petra Hapku s Janou Kirschner, či Petra Dvorského v detskými víťazmi súťaže Slávik Zpěváček 2005, na orchester Vlada Valoviča, Mira Žbirku, slovenské, moravské i české folklórne súbory, Točkolotoč či Yvonne Sanchez. Moderátori bálu sú Adela Banášová, Marek Vašut a Ivana Christová. Novinkou bálu bude i jarmok ľudových remesiel, na ktorom si záujemci môžu zakúpiť keramiku, perníky, ľudové nástroje, vyšívky, syry a bryndzu. Prvým spoločným bálom Čechov a Slovákov by sme chceli založiť novú tradíciu a tak ako divadelné festivaly organizujeme v Českej i v Slovenskej republike, podobne by Československý bál mal byť jeden rok v Prahe a nasledujúci rok v Bratislave..

Kde sa budú predávať vstupenky?

Od 15. 11. 2005 začneme predaj vstupeniek jednak u nás v agentúre ZUZA ART PRODUCTION na Václavskom námestí 13-15 a jednak v Obecnom dome v Prahe. Vstupenky si bude možné rezervovať i cez naše webové stránky, na ktorých od 15. 11. 2005 uverejníme rozloženie jednotlivých stolov vo všetkých miestnostiach Obecného domu. Ceny vstupeniek sa budú pohybovať v rozmedzí od 800 do 2600 Kč. Otvorili sme i nové domény : www.cs.ples.cz a www.cs-ples.sk , ktoré budú totožné s našimi stránkami www.zuzaart.cz .

(jh)


Zpět na obsah