SLOVENSKÉ DOTYKY
 

V OČARENÍ KOKTAILOV

Slovenský Barman roka 2004

Nealkoholické koktaily, obsahujúce kvalitné minerálne vody, sa v posledných rokoch tešia stále väčšej popularite vo svete aj u nás. Významne k tomu prispela a stále prispieva prestížna medzinárodná súťaž barmanov Mattoni Grand Drink, ktorú od roku 1997 každoročne organizuje Česká barmanská asociácia, a nad ktorou prevzala záštitu Medzinárodná barmanská asociácia. Práve svetoznáma karlovarská minerálna voda Mattoni je ideálna k príprave týchto osviežujúcich koktailov.

Barmani zo Slovenskej republiky patria k medzinárodnej špičke v tvorbe a príprave týchto lahôdok. Najväčší úspech z nich zatiaľ dosiahol Ivan Masár z Trenčianskych Teplíc, ktorý v roku 2002 vo finále spomínanej súťaže v Karlových Varoch zvíťazil. Medzi úspešnými reprezentantmi je aj Barman roka 2004 a úradujúci víťaz slovenského kola Mattoni Grand Drink Rastislav Kubáň, ktorý vďaka svojmu prvenstvu bol nominovaný do svetového finále koncom vlaňajšieho roka v Krakove.

"Napriek tomu, že som sa tu neumiestnil v prvej trojici, znamenalo to pre mňa obrovskú profesionálnu skúsenosť. Je to na nezaplatenie. Súťaže s najlepšími barmanmi z rôznych krajín mi dávajú veľa nových znalostí a inšpirácie. Prostredníctvom nich som spoznal veľa vynikajúcich kolegov, ktorí usmerňovali moje kroky tým správnym smerom."

Cesta najlepšieho slovenského barmana súčasnosti do medzinárodnej špičky však bola dosť neobvyklá.

"Moje stretnutie s touto profesiou sa začalo v roku 1995. Po maturite na gymnáziu som sa ocitol - podobne, ako mnoho mojich vrstovníkov - na úrade práce. Využil som príležitosť a rekvalifikoval sa na profesiu kuchár-čašník. Začal som pracovať v jednom nočnom bare v Liptovskom Mikuláši, ktorý vtedy viedla pani inžinierka Katarína Duchovná, súčasná riaditeľka Grand Hotela v Starom Smokovci. Po svojej zahraničnej praxi nás ako prvá zasvätila do "tajomstiev" miešaných nápojov. Organizovala pre nás zaujímavý barmanský kurz a bolo rozhodnuté - stal som sa barmanom."

Rastislav Kubáň, ktorému kolegovia a kamaráti hovoria jednoducho Kubo, rok pôsobil v Prahe, kde získal veľa cenných praktických skúseností. Potom sa ale rozhodol vrátiť sa domov.

"Pustil som sa do podnikania. Všetky svoje vedomosti a schopnosti som pretavil do štýlového koktailového baru v Liptovskom Mikuláši. Som jeho majiteľom, ale aj barmanom zároveň. V bare sa môžete stretnúť s najnovšími trendmi nápojovej gastronómie od kvalitného talianskeho espressa až po svetovo uznávané koktaily. Je tu samozrejme jedinečná príležitosť ochutnať aj také koktaily - nealkoholické i alkoholické - ktoré sú víťazmi na rôznych súťažiach. Som aj členom Slovenskej barmanskej asociácie, a tak mám predstavu, čo sa deje doma a v zahraničí. Moji kolegovia, ktorí tu pracujú, už takisto boli viackrát ocenení na spomínaných súťažiach a koktaily v ich podaní určite potešia chuťové buňky každého." Farebné a zaujímavé kreácie rôznych ingrediencií sú pastvou pre oči a chutnými, osviežujúcimi nápojmi, ktoré dodávajú nášmu organizmu potrebnú energiu, vitamíny a minerálne látky. Sú preto vítaným spestrením pitného režimu aj v zimných mesiacoch - nielen pri rôznych slávnostných príležitostiach, ale aj v každodennom živote.

Za zrodom nových koktailov niekedy stojí množstvo pokusov, čo s čím miešať, ale svoju úlohu zohráva aj náhoda. To sa týka aj názvov jednotlivých drinkov. Buď je to podľa použitých surovín alebo výslednej farby. "Takto bolo aj v prípade názvu môjho koktailu, s ktorým som súťažil v Mattoni Grand Drink v Bratislave a aj v Krakove. Pomenoval som ho Zelený dážď - bol svieži, mal príjemnú zelenú farbu a poháre, do ktorých som nápoj nalial, som ozdobil mätou a čerstvým ovocím. Čo sa ešte týka názvov drinkov, často sa stáva, že daný nápoj dostane meno zákazníka, pre ktorého bol vymyslený."

A aké sú tajomstvá chutného nápoja?

"Podľa môjho názoru je podstatná kreativita. Je to o schopnosti barmana svojmu zákazníkovi ušiť drink na mieru. Pripravil som aj jeden nealkoholický koktail špeciálne pre čitateľov Slovenských dotykov - dúfam, že im to bude chutiť."

Okrem vedenia svojho koktailového baru sa Rastislav Kubáň v súčasnosti pripravuje na ďalšie súťaže aj tohto roku. Na jar ho čaká obhajoba v slovenskom finále Mattoni Grand Drink a na jeseň účasť na majstrovstvách sveta v Helsinkách. Eva Kubáňová Snímky: archív

RECEPTY KOKTAILOV


Zpět na obsah