SLOVENSKÉ DOTYKY
 

FOTOGRAFKA ĽUDÍ V ART FACTORY

Anna Feldeková a On a Ona

Od 15. februára patrí industriálny priestor Gallery Art Factory na Václavskom námestí v Prahe trom desiatkam veľkoformátových aktov mladej, avšak už skúsenej fotografky Anny Feldekovej. Jedna z dcér známeho slovenského spisovateľského páru sa s rodičmi prisťahovala do Prahy, kde po ročnom štúdiu slovakistiky a serbistiky našla definitívne svoju parketu a vyštudovala umeleckú fotografiu na FAMU.

"Som fotografka ľudí," hovorí autorka a na dôkaz toho dominuje na všetkých fotografiách ľudské telo. Mužské akty, ale najmä fotografie dvojíc. Zaujímavé je, že hovi fotografie sú štylizované, dotyky sú autentické - Anna Feldeková totiž fotí vždy skutočné páry.

Jeden z nich sa predstavil na vernisáži aj originálnym spôsobom. Fotografka totiž usporiadala akýsi vzrušujúci a dalo by sa povedať pikantný workshop: priamo pred divákmi a objektívmi reportérov predviedla, ako svoje akty fotografuje. Nahota mala svoj význam, a tak nebola ani poburújuca, ani lacno senzáciechtivá - bola očarujúca. Na vernisáži zaspievala aj najmladšia zo sestier Feldekových Katka, spolu so skupinou bratov Sárközyovcov.

Výstava, ktorú pripravila Gallery Art Factory spolu so Slovenským literárnym klubom v ČR v kurátorskej koncepcii Olgy Dvořákovej, bola po troch rokoch zase samostatnou expozíciou čerstvej absolventky FAMU. Autorka sa však medzitým predstavila na celom rade prestížnych kolektívnych výstav. V tomto roku pripravuje Slovenský literárny klub aj vydanie knihy aktov Anny Feldekovej pod shakespearovským názvom "Nedovoľ, aby zahynul tvoj obraz".

VLADIMÍR SKALSKÝ


Zpět na obsah