SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ART PRAGUE 2005

Slovenskí výtvarníci

V pondelok 23. mája sa otvorili brány pražského najprestížnejšieho stánku výtvarného umenia - Mánesa - štyridsiatim piatim galériám z celej Európy, aby predstavili to, čo je v súčasnom umení najzaujímavejšie, ale aj najkontroverznejšie. Ako každý rok aj tento raz pražská D + Gallery so svojou dcérskou spoločnosťou IVANA Slovakia s.r.o. Bratislava predstavila tvorbu niekoľkých slovenských výtvarných umelcov, ktorých exkluzívne zastupuje.

Natašu Florean, Bratislavčanku žijúcu v austrálskom Sydney, predstavila D + Gallery jej najnovšou tvorbou - olejmi na plátne a na papieri. Maliarka, ktorá výtvarné vzdelanie získala na zahraničných vysokých školách spolu s niekoľkoročným pobytom vo Florencii, zaujala (napokon ako všade v Európe) najmä svojou typickou farebnosťou (výrazná modrá farba všetkých odtieňov, ružová a červená spolu so zelenou) a pevným kresliarskym rukopisom. Jej sieťotlače v nízkych autorských nákladoch (okolo 15 kusov) síce nebolo možné pre nedostatok miesta vystaviť, ale D + Gallery ich prezentuje počas celého júna vo svojej pražskej pobočke. Vieru Žilinčanovú netreba slovenskému, ale ani českému publiku zvlášť predstavovať. Každá jej výstava (i keď je to len niekoľko obrazov) je predmetom mimoriadneho záujmu verejnosti. Na pražskom veľtrhu zaujalo predovšetkým jej dielo z obdobia 80. rokov.

Martu Chabadovú sme predstavili takému početnému pražskému publiku po prvý raz, a to práve obrazmi, ktoré boli v minulom roku ocenené prestížnou cenou GIURIA v Taliansku v Porto Sant°Elpido ("Námraza", olej 2003 a "Skaly", olej 2004). Okrem obrazovej tvorby galéria prezentovala kolekciu 150. výtvarných originálnych fotografií 60. - 80. rokov Karola Kállaya, ktoré boli v tejto podobe a rozsahu prezentované po prvý raz.

Prítomnosť J. E. veľvyslanca Ladislava Balleka, tajomníka ministra kultúry Václava Čapka, predstaviteľov Slovensko-českého klubu (Nade Vokušovej a Vladimíra Skalského), ale aj zahraničných hostí na vernisáži (celkovo vstupnú vernisáž navštívilo okolo 3000 návštevníkov) dokumentovala, že súčasné výtvarné umenie má svoje nezastupiteľné miesto.

JIŘINA DIVÁCKÁ


Zpět na obsah