SLOVENSKÉ DOTYKY
 

ŠVAJČIARKA Z KOŠÍC

Tenistka Martina Hingisová

V histórii bieleho športu, ako sa tenisu zvykne vravieť, je naozaj málo takých výrazných "zázračných detí" akou je Martina Hingisová. Švajčiarska reprezentantka, dcéra košického tenistu Karola Hingisa a rodáčky z Moravy, tiež tenistky Melánie Molitorovej. Dnes už samostatná mladá dáma, s novým bydliskom v USA. Stále je na špičke svetového ženského profesionálneho tenisu, hoci práve neprežíva najľahšie mesiace - na staroslávnom turnaji vo Wimbledone dokonca vypadla v prvom kole, na čo naozaj nie sú fanúšikovia zvyknutí. Martina Hingisová je však silá osobnosť a dosiaľ sa z každej krízy dostala, načerpala z nej nové skúsenosti a motiváciu...

Na tenisový trón sa usadila naozaj impozantným štýlom. Mala dvanásť rokov, keď prvýkrát vyhrala juniorskú súťaž na grandslamovom turnaji. Bolo to začiatkom júna 1993. Vzápätí na to začala hrať medzi profesionálkami turnaje dospelých. V marci 1994 začínala na 399. priečke svetového rebríčka WTA (Woman Tennis association). O necelých pätnásť mesiacov, presne 12. júna 1995 ju počítač "posadil" do najlepšej dvadsiatky svetových tenistiek.

Zlatú históriu svojej závratnej športovej kariéry však začala písať až keď prvýkrát vyhrala Wimbledon. Bolo to v pondelok 8. júla 1996 a Martina sa stala najmladšou víťazkou tohto najprestížnejšieho turnaja na svete. Vo chvíľach víťazstva bola o tri dni mladšia ako dovtedy najmladšia wimbledonská triumfátorka Lottie Dodová, ktorá vyhrala v roku 1887! Fantastické...

Dievča s tenisovými génmi

Vizitka šampiónky
Martina Hingisová, narodená 30. septembra 1980 v Košiciach
Súčasné bydlisko: Saddlebrook, Florida, USA
Výška 168 cm, hmotnosť 52 kg. Hnedé vlasy, modré oči
Praváčka s obojručným bekhendom.
Hrá s raketami Yonex Ultimum SRQTi 1700.,br Oblečenie a obuv Adidas.
Trenér: Melanie Molitorová
Svetlo sveta uzrela v Košiciach. Stojí za to zaspomínať si, ako to všetko bolo. Tenisový klub VSŽ Košice patril v bývalom Československu spolu so Slovanom Bratislava medzi extraligové kluby a funkcionári robili všetko pre to, aby sa košickí tenisti "prebili" zo zadných pozícií najvyššej klubovej súťaže. Keďže túto súťaž hrali miešané družstvá mužov i žien, ako soľ potrebovali posilniť ženskú časť tímu. A tak siahali po známych českých hráčkach. Košické farby postupne reprezentovali hosťujúce tenistky Skronská, Skuherská a k nim pribudla aj Moraváčka Melánia Molitorová, rodáčka z Rožnova pod Radhoštem a dovtedy hráčka Přerova.

Karol Hingis bol kmeňovým hráčom Košíc. Obaja slobodní, dali sa dokopy, zosobášili sa a na svet prišla dievčinka, ktorá dostala meno po legendárnej Martine Navrátilovej. O tom, že jablko v tomto prípade padlo naozaj veľmi blízko stromu, presvedčilo drobné šidielko len čo začalo chodiť. Keďže rodičia trávili väčšinu času na dvorcoch, Martina dostala do rúčky malú raketu a čo nevidieť sa jej bezradné oháňanie premenilo na "nežné" údery. Mala tri roky...

V manželstve Hingisových to však začalo škrípať a jedného dňa sa Melánia s dcérou odsťahovala k mame na Moravu. Krátko po rozvode odišla do Svajčiarska. Martina bola odvtedy stále s ňou. A v krajine helvétskeho kríža sa začal jej naozajstný tenisový rast.

Ďalšie superlatívy malej hviezdy

Keďže sa medzi juniorkami dlho neohriala, veľkolepými výkonmi začala zdolávať oveľa staršie a skúsenejšie profesionálne megahviezdy. Do kroniky svetového tenisu sa zapísalo jej semifinálové vystúpenie na US Open, kde porazila nemeckú a svetovú jednotku Steffi Grafovú. Postúpila na finálový turnaj WTA Tour do Filderstadtu a vyhrala. Prišiel veľkolepý rok 1997. Martina Hingisová vyhrala tri zo štyroch "grandslamov" a prehrala iba finálový boj French Open na antukových dvorcoch Rolanda Garrosa v Paríži. Mala presne šestnásť rokov 182 dní, keď sa stala nejmladšou svetovou jednotkou v histórii..

Odvtedy je stálicou na čele rebríčka najlepších tenistiek, i keď nakrátko sa na prvú priečku predrala obrovitá Američanka Lindsay Davenportová.

Tento rok sa jej darí o čosi menej. Na prvom tohtoročnom grandslamovom turnaji Australian Open sa ešte dostala do finále, v Paríži jej zasvietila stopka v semifinále a vo Wimbledone nečakane dokonca v prvom kole. Kométa tohto ročníka Jennifer Capriatiová sa vrátila po niekoľkoročnom výpadku kvôli drogovej závislosti a dlhodobej odvykacej liečbe a tak musela pracne doháňať bodovú stratu v rebríčku. To pozíciu Martiny Hingisovej v súboji o prvú priečku v rebríčku posilnilo. A tak zostala Martina Hingisová aj po superneúspešnom Wibledone svetovou jedničkou.

Matka - partner číslo 1 - dokedy?

Obľúbené veci Martiny Hingisovej
Mesto: Paríž a New York
Krajina: Austrália
Svetadiel: Európa
Farba: čierna
Film: Forrest Gump a Titanic
Herec: Tom Hanks a Julia Robertsová
Pesnička: Without You (Mariah Carey)
Hudobníci: Jon Bon Jovi, Mariah Carey, Céline Dion, Alanis Morissette
Jedlo: Kurča Fajitas (mexické) a suši (japonské)
Športovec: Jazdec na koni Frank Sloothak, tenistka Chris Evertová, basketbalistka Dennis Rodman, lyžiar Alberto Tomba.
Pani Melanie, ako si dnes hovorí v novej vlasti, je dnes vydatá za významného počítačového odborníka Andreasa Zogga, ktorý už niekoľko rokov prispieva k rodinnej pohode "malej veľkej tenistky". Matka je stále súputníčkou svojej slávnej dcéry. Je jej jedinou trenérkou, poradkyňou, kamarátkou. Hoci... pred dvomi rokmi to medzi nimi poriadne zaiskrilo. Chvíľami to vyzeralo na "pracovný rozchod". Vo Wimbledone bola Martina sama, v jej blízkosti sa objavoval jej vtedajší priateľ, dnes dvadsaťtriročný Ivo Heuberger, s ktorým sa bližšie spriatelila v Austrálii na turnaji o Hopmanov pohár.

Po návrate z Wimbledonu sa vzťahy matky s dcérou vyjasnili a spolupráca pokračovala. Vzťah s Ivom sa skončil a dnes sa po Martininom boku objavuje hokejista Pavel Kubina.

Dôkazom toho, že sa tenistka číslo 1 a švajčiarska športovkyňa roka 2000 hodlá časom celkom osamostatniť a žiť po svojom je aj nová rezidencia slečny Hingisovej. Martina je totiž trvalo prihlásená vo svojej novej vile v Saddlebrooku na Floride. Čoskoro sem hodlá presťahovať aj svoje tri milované tátoše: Montana, Sorrenta a Velvet by mali nájsť nový domov v stajni na slnečnom juhu USA.

Najnovšie preleteli svetovou tlačou chýry, že Martina sa definitívne rozhodla opustiť spoločné bydlisko a celkom sa od matky osamostatniť. - Urobila pre mňa nesmierne veľa dobrého - komentuje svoje rozhodnutie svetová tenisová hviezda. - Naše vzťahy sa však dosť narušili, keď ma matka chcela ustavične usmerňovať, a to nielen v tenisovom, ale aj celkom súkromnom - povedzme otvorene - intímnom živote. Som dospelá, a pre svoju kariéru robím, zdá sa, dosť. Nebyť mojich schopností a ochoty drieť, boli by jej trenérské schopnosti asi zbytočné, - dodáva sebavedome, ale zdá sa, dosť právom Martina. A tak si bude pani Melánia zrejme musieť zvykať na pozíciu "na vedľajšej koľaji". Život je však už raz taký...

Kone hneď za tenisom

Martina je všestranná športovkyňa. Vo voľných chvíľach rada lyžuje, súčasťou kondičného tréningu sú kolieskové korčule, futbal, basketbal a plávanie. Jej najväčšou láskou sú však kone. Sama o tom počas svojej návštevy v Bratislave povedala, že keby to v tenise nebola dotiahla už tak ďaleko, istotne by jazdila parkúr, alebo dokonca military - kombináciu drezúry, parkúrového skákania a jazdy cez terénne prekážky. Keďže sa však jazdenie nestalo jej chlebíčkom, zostalo koníčkom číslo 1.

V poslednom čase sa však k športovým záľubám pridal aj vzťah k móde. Martina už nie je dievčatkom, ktorému stačí tenisové oblečenie a ... tepláková súprava. Obľubuje tvorbu so značkou Versaceho a Armaniho, no rada chodí aj po obchodných domoch. Mame pomaly ale isto zostane len pasívne pozorovanie toho, ako sa z dievčatka stala dáma. Navyše, keď na občas chvejúcom sa tróne.

Otec Karol Hingis zostal v Košiciach, kde pracuje ako správca tenisového areálu. S Martinou udržiava len veľmi sporadický kontakt, Dcéra si od neho, jednoducho, odvykla. Ak príde do bývalej vlasti, tak skôr k starej mame na Moravu. Času je však málo a jej život je aj popri tenise stále rušnejší...

ALBERT JEDLIČKA


Zpět na obsah