SLOVENSKÉ DOTYKY
 

BEŠTIA Z PODBREZOVEJ

Posledný popravený v Československu

Ubehlo už viac než pätnásť rokov od Novembra. Ten priniesol zmeny takmer vo všetkom, okrem iného priniesol aj Listinu základných práv a slobôd a s ňou i zrušenie trestu smrti, ako to zodpovedá európskym štandardom. Iba o pár mesiacov viac nás delí od poslednej popravy na území bývalého Československa. Uskutočnila sa v Bratislave 8. júna 1989. Odsúdeným bol Štefan Svitek, narodený 23. januára 1960 v Podbrezovej. Krajský súd v Banskej Bystrici ho odsúdil na absolútny trest za trojnásobnú, mimoriadne beštiálnu vraždu. Štefan Svitek, dvadsaťsedemročný recidivista strávil už pred svojím posledným zločinom dokopy viac ako osem rokov v rôznych väzniciach. Naposledy to bolo za vydieranie.

Svitek bol ženatý, manželka mala už z prvého manželstva dcéru. So Svitekom mala tiež dcéru a čakali spolu ďalšie dieťa. V ten osudný deň jej manžel popíjal už od rána a triezvy rozhodne nebol. Po celodennom pití a práci v lese zašiel ešte do miestnej krčmy, odkiaľ sa okolo jedenástej večer vrátil domov. Prestrašená manželka, zvyknutá na agresívne výčiny svojho manžela, sa aj s deťmi radšej zamkla do spálne a nechala ho búchať na dvere. Po chvíli mu zakričala nech si ide tam, odkiaľ prišiel, čo asi nemala robiť, pretože možno práve táto veta odštartovala jeho záchvat zúrivosti a bola tou poslednou kvapkou v pohári. Svitek odbehol po sekeru a vylomil ňou dvere. Manželka už nestihla ujsť. Rozzúrený Štefan jej zasadil početné rany hlavne do hlavy - ľavej spánkovej krajiny, brady a krku. Jeho vyčíňanie pokračovalo aj ďalej, keď zaútočil na spiace dcéry, ktorým rozsekal hlavy sekerou, pretože, ako neskôr uviedol, začali sa budiť. Jeho besnenie sa týmto neskončilo. Tu už musí mať čitateľ silné nervy, pretože to, čo Štefan Svitek so svojou rodinou spravil, človek vidí len v tých najtvrdších hororoch. Prebudila sa jeho sexuálna úchylka a vrah začal besnieť. Všetky telá rozštvrtil a niekoľkokrát sa nad nimi ukojil. Manželku vyzliekol, sekerou a nožom jej otvoril hrudník a brucho. Odrezal jej oba prsníky a vnútornosti porozhadzoval okolo seba. Nezastavilo ho ani pokročilé štádium tehotenstva jeho ženy. V jeho rukách skončil aj plod ešte javiaci známky života, ktorý rozrezal žiletkou a takisto z neho povyberal všetky vnútornosti. Rovnako pokračoval aj v prípade oboch dcér - 4- a 6- ročnej, ktoré už mŕtve pohlavne zneužil a vypitval.

To, že pohľad na nôž a manipulovanie s ním ho vzrušovalo, nebolo pre Sviteka žiadnou novinkou. Táto beštia si príjemné sexuálne zážitky privádzala aj v minulosti cudzou či svojou bolesťou. Pod vplyvom alkoholu a analgetík sa u neho prejavovali silné sadistické a masochistické sklony. Dovtedy najsilnejším sexuálnym zážitkom tohto ošetrovateľa oviec z Brezna bolo zneužívanie kráv a odrezávanie pohlavných orgánov býkom.

Po hroznom čine voči celej svojej rodine ušiel do Čierneho Balogu a potom sa vlámal do bývalého rodičovského domu, kde sa údajne pokúsil o samovraždu obesením. Policajti ho zadržali dva dni po vraždách.

Podľa znalcov išlo o výrazne agresívnu a psychopatickú osobnosť s ťažkými poruchami emocionality, so sexuálnymi úchylkami sadomasochizmom a zoofíliou. Bol závislý na alkohole a analgetikách, čo jeho agresivitu ešte stupňovalo. Znalci došli aj k záveru, že pri manipulácii s mŕtvymi telami získal obžalovaný najintenzívnejší sexuálny zážitok, nadobudol nové skúsenosti a tak hrozí, že svoj čin môže kedykoľvek zopakovať. Svoje sexuálne zážitky spojené s predstavami, že bolestivo ubližuje ženám alebo zvieratám, zrealizoval, čo zvyšuje riziko recidívy. Došlo sa k záveru, že nijakými dostupnými metódami - medicínskymi, či psychoterapeutickými - nie je možné Štefana Sviteka prevychovať a pustiť na slobodu medzi ľudí. A tak v záujme ochrany spoločnosti bol Štefan Svitek za vraždy spáchané 30. októbra 1987 odsúdený Krajským súdom v Banskej Bystrici na trest smrti. Rozsudok bol vykonaný 8. júna 1989.

(jh)


Zpět na obsah